1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Günay Diyarbakır standında
Bakan Günay Diyarbakır standında

Bakan Günay Diyarbakır standında

Diyarbakır, Antalya Yapex Yapı ve Restoran Fuarı'na katılarak restorasyon ve kültürel varlıkları konusunda tanıtım yaptı. Diyarbakır standına gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a da bakanlığına verilmek üzere toplanan “2013 yılı Diyarbakır Surla

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 18-21 Ekim tarihleri arasında Antalya Expo Center'da düzenlenen Restorasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarına katıldı. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen, Koruma ve Uygulama Bürosu (KUDEB) Şube Müdürü Orhan Balsak, Kültür Turizm Daire Başkanlığı Turizm Koordinatörü Metin Özçelik, mimar Sermet Azizoğlu ile Diyarbakır Surları Alan Yönetimi Başkanı ve Müze Müdürü Nevin Soyukaya Diyarbakır'ı temsilen fuarda çalışma yürüttü. Ziyaretçilere Diyarbakır'ın restore edilen yapıları ile surları hakkında görsel sunum yapılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 2013 yılının “Diyarbakır Surları Yılı” talebiyle imza toplandı.

Fuarı gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Diyarbakır standını gezerek bilgi aldı. Ahmed Arif'ten dizeler okuyarak Diyarbakır standına giren Bakan Günay'a Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilmek üzere “2013 yılı Diyarbakır Yılı Olsun” yönünde yürütülen imza kampanyası hakkında bilgi verildi. Bakan Günay da, “Çalışmalarınızı yapın, değerlendiririz” dedi.

Standı gezen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen dahil pek çok ziyaretçi “2013 Diyarbakır Surları yılı olsun” imza kampanyasına imzalarıyla destek verdi.

Diyarbakır standını ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan CD, harita, rehber gibi tanıtım materyalleri verildi. KUDEB ve Alan Yönetimi'nin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili gelen mimar ve mühendislere sunumlar yapıldı.