1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker'den Soma açıklaması
Bakan Eker'den Soma açıklaması

Bakan Eker'den Soma açıklaması

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da düzenlenen, 'Peygamber Sempozyumu ve Eğil Tanıtım Günleri' programında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, faciada ölenlerin sayısının 300'ü aştığını, milletçe büyük bir acı yaşandığını söyledi.

A+A-

'Peygamberler Sempozyumu ve Eğil Tanıtım Günleri' programına katılmak üzere Eğil ilçesine gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan faciayla ilgili açıklamada bulundu. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu, Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Porf. Dr. Ayşegül Jale Saraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve çok sayıda davetlinin katıldığı program, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Bir konuşma yapan Bakan Eker, Soma'da yaşanan maden faciası konusunda, ihmali, hatası, eksiği olanların tespit edilip, onlarla ilgili de gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. Bakan Eker, "13 Mayıs Salı günü milletçe çok büyük bir acı yaşadık. An itibariyle 300'ü aşkın kardeşimizi kaybettik. Milletçe büyük bir acı yaşıyoruz, Allah'tan bir daha böyle bir acı yaşatmamasını temenni ediyoruz. Kardeşlerimize rahmet diliyoruz.

Ateş düşen ocaklarımıza, kardeşlerimizin eş ve çocuklarına, yakınlarına, akrabalarına sabır ve metanet diliyoruz. Kuşkusuz büyük bir felaket. Gerçekten elem verici, keder verici, hüzün verici büyük bir kaza. Elbette bununla ilgili tahkikat, soruşturma yapılıyor, yapılacak. İhmali, hatası, eksiği olanlar tespit edilip, onlarla ilgili de gerekli işlemler yapılacak.

Tabi millet ve devlet olarak, bu tür kazaların bir daha yaşanmaması ve bunun son olması dilek ve temennisindeyiz. Bundan sonrası için ilave tedbirler alınmasıyla birlikte, bir daha böyle kazaların yaşanmaması için elbette gereken yapılacaktır. Bir kez daha hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına ve bütün milletimize başsağlığı diliyoruz" dedi.

(ÜN-AKK-SY-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT