1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker'den Şerafettin Elçi Havaalanı değerlendirmesi
Bakan Eker'den Şerafettin Elçi Havaalanı değerlendirmesi

Bakan Eker'den Şerafettin Elçi Havaalanı değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da görev yapan gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. Gazetecilerle yaptığı sohbetinde Eker, 26 Temmuz'da Şırnak'ta açılışı yapılacak olan havaalanına merhum Şerafettin Elçi'nin

A+A-

Diyarbakır'daki gazetecilerle iftar yemeğinde buluşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın da katıldığı iftar yemeğinde Bakan Eker gazetecilerle yaptığı sohbette, geçtiğimiz günlerde Bingöl'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Temmuz tarihinde Şırnak'ta açılışı yapılacak havaalanına, geçtiğimiz yıl vefat eden Şerafettin Elçi'nin isminin verileceğinin açıklanmasını değerlendirdi.

Bakan Eker, Şerafettin Elçi'nin isminin verilmesinin bir jest olarak değil, bir vefa olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Elçi'nin önemli bir şahsiyet olduğunu anlatan Bakan Eker, “Rahmetli Şerafettin Elçi, bölgede uzun yıllar siyaset yapmış ve en son KADEP Genel Başkanı'ydı. Bölgede sevilen, sayılan biriydi. 12 Eylül öncesinde 1978 yılında Bayındırlık Bakanlığı yaptı. Bakanlık yaptığı dönemde; 'bu ülkede Kürtler vardır ve ben de Kürdüm' dedi. Bu cümle o dönemde çok büyük bir yankı oluşturmuştu. Elçi, bu sözü söyledikten sonra çok eleştirildi. Daha sonra 12 Eylül darbesi yaşandı. O dönemde yargılanarak 3 yıla aşkın cezaevinde kaldı. Mahkumiyetine neden olan maddenin ne olduğunu bilmiyorum. Ama yaygın bir kanaat var, bakanlık yaptığı dönemde söylediği sözlerle ilişkili olduğu düşüncesidir. Her açıdan bu toplumda saygıdeğer biriydi. Vefat ettiğinde milletvekiliydi. Tedavi gördüğü esnada hastanede kendisini ziyaret etmiştim. Vefatı çok büyük bir kayıp oldu. Çok büyük acılar yaşamış biri. Önemli mücadeleler vermiş bir devlet adamıydı. Şerafettin Elçi'nin adının Şırnak'ta yapılan havaalanına verilmesi, Sayın Başbakanımızın takdiriydi. Biz de bu konuda kendisine destek verdik. Bu konuyu daha önce Sayın Başbakanımızla görüştük, kendisi önceki gün bunu kamuoyuna duyurdu. Bu ismin verilmesinin bir jest olsun diye verilmesi kanaatinde değilim. Bir kadirşinasın, bir vefanın, önemli bir devlet adamı ve bölgede de sevilen bir insanın o ilde yapılan yatırıma isminin verilmesi şekliyle değerlendirmek lazım. Tıpkı Turgut Özal'ın isminin önemli yerlere verildiği gibi değerlendirmek gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT