1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker'den “Geri çekilme” açıklaması
Bakan Eker'den “Geri çekilme” açıklaması

Bakan Eker'den “Geri çekilme” açıklaması

ihtiyaç varsa yasal değişiklik konusu değerlendirilir”.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, PKK'nın sınır dışına çekilmesi ve yasal mevzuat konusuna ilişkin, “Doğrusu hukuken böyle bir ihtiyaç olup olmadığını ben bilmiyorum. Ama bu konuşulur tartışılır. Eğer gerçekten ihtiyaç varsa değerlendirilecek bir konudur” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ajans Haber Türk Diyarbakır bürosunu ziyaret etti. AHT temsilcisi Veysi İpek tarafından karşılanan Bakan Eker, ziyareti sırasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çözüm sürecinin aşama aşama ilerlediğini kaydeden Bakan Eker, “Burada asıl olan şey iradedir ve beyanıdır. Türkiye toplumunun büyük bir çoğunluğu bu meseleye olumlu bakıyor. Tabi ki bazı kesimler buna karşı çıkacak, sabote etmek isteyenler olacak, bunlar beklenen şeyler. Özellikle Türkiye'de Kürt meselesinin çözümü konusunda zihniyet ve zihin kodları itibarıyla CHP ve MHP'nin karşı çıktığını görüyoruz. Çünkü bu mesele çözülürse bunların varlık nedeni ortadan kalkıyor. Bundan beslendikleri için karşı çıkacaklar. Bizim için asıl olan milletin yaklaşımı ve bakışıdır. Silahların susması bizce önemli bir gelişmedir. Asıl olan sorunların siyaset yoluyla, konuşularak çözülmesidir. Şuana kadar olumlu gidiyor” dedi.

“YASAL MEVZUATA İHTİYAÇ VARSA DEĞERLENDİRİLİR”

PKK'nın sınır ötesine çekilmesi ve meclisin yasa çıkarması konusuna da değinen Bakan Eker,” Süreç ilgililer tarafından takip ediliyor ve müzakere ediliyor. Bunun için bir yasal komisyon gerekli mi değil mi, doğrusu hukuken böyle bir ihtiyaç olup olmadığını ben bilmiyorum. Ama bu konuşulur ve tartışılır. Eğer gerçekten ihtiyaç varsa değerlendirilecek bir konudur.  Ama gerek var mı yok mu bu tartışılır. Bu süre zarfında çok fazla bu konuyu aceleye getirmek doğru değil. Acele söylenen sözler bizi yanlış yerlere götürebilir. Hepimiz temkinli ve sabırlı olmak zorundayız. Sürecin gerektirdiği hassasiyetle hareket edip yeni sorunlar üretmeden davranılması gerekiyor. Ayrıca Öcalan'ın mektubundan sonra bugün Murat Karayılan ve Duran Kalkan silahların bırakılacağı ve eylemsizlik halinde kalınması gibi bir takım çağrılar yaptı, bunlarda olumlu” şeklinde konuştu.

“ÇATIŞMAK DEĞLİ, KUCAKLAŞMAK LAZIM”

Türkiye'nin çok önemli bir tarihsel sürece girdiğini kaydeden Bakan Eker, “Türkiye son 30 yıldır kanayan yarasını tedavi ediyor. Bu sürecin bugünlere gelmesini sayın başbakanımıza borçluyuz. Onun liderliğinde yola devam ediyoruz. Tarihsel olarak başbakan bu süreci üstlendi. Bu konunun çözümü için yardımcı olmamız lazım. Bazen susmak bile çözüme katkı sağlar. Bu ana kadar çok iyi gitti, inşallah bundan sonrada iyi gider. Biz hedefe odaklanmış durumdayız. Ne gerekiyorsa bu konuda adımlar atılır. Ama bunu olgunlaştırmak gerekiyor.  Hepimizin arzusu bu topraklardaki acı ve akan gözyaşının son bulmasıdır. Millet olarak hepimizin içi yandı. Sorunlarımızı siyaset yoluyla çözelim. Görüşmelerimiz ayrı olabilir ama bu farklılıklarımızı bir ihtilaf ve çatışma aracı haline getirmekten çok, bu farklılıkları zenginlik olarak görüp çatışma değil, kucaklaşmak lazım. Geleceği birlikte inşa etmek bizim için önemli.  Bu konu çözülürse Türkiye'yi kimse tutamaz” diye konuştu.

“ÖRGÜT SİLAHLA ÇÖZÜMÜN OLMADIĞINI ANLADI”

Çözüm sürecinde örgütün nasıl ikna edildiği yönündeki soruya ise Bakan Eker, “Bunu örgüte sormanız lazım. Onun muhatabı ben değimli.  Siz Türkiye'yi silah zoruyla, terör yoluyla yıkabilirimsiniz?, yıkamazsınız. Böyle bir yolla bir şey elde edemezsiniz. 30yıldır bunun bir çıkış yolu olmadığı, bununla bir sonuca ulaşılmayacağı anlaşıldı demek ki. Meseleye öyle bakmak lazım” dedi.

“KÜRT SORUNU BİTMEDİ”

PKK'a sorunu çözüldü diye Kürt sorunu çözüldü mü? Sorusuna Bakan Eker, “Hayır değil. PKK bir sonuçtu, bir sebep değil. Bir mesele vardı. Bizim dediğimiz şu, ülkenin meselelerini konuşalım, demokratikleşme ve sivilleşme adımları atalım. Ama meselelerimizi kendi aramızda konuşarak hal edelim. Silahla kan dökerek değil. Bugün toplumun üzerinde mutabakat olduğu şeyde budur. İmralı'nın verdiği mesajın altında da bu vardı. 'Silahlar sussun, siyaset konuşsun'. Zaten bizimde parti olarak demokratikleşme programımız var. Kürt meselesinin çözümüne dönük iktidara geldiğimiz günden beri birçok adım attık. Bundan sonra da bunlar yapılacak ve devam edecek. İlk önce şu silahı bir ortadan kaldıralım, kanama dursun ve herkes bir birini anlasın. Türkiye cumhuriyetinin vatandaşları olarak oturup konuşacağız. Meselelerimizi silah sıkarak değil, konuşarak meseleyi ele alacığız. Herkes bundan kazanacak. Bunun üzerine mutabıkız ve bunun planını uyguluyoruz hepsi bu” şeklinde konuştu.

İSRAİL'İN ÖZRÜ ZAFER NİTELİĞİNDE

İsrail'in özür dilemesi konusunda ise Bakan Eker, “Türkiye başından beri bu konuda haklıydı. Türkiye'nin haklılığı ortaya çıktı. İrsalin özrü zafer niteliğindedir. İsrail'in böyle bir noktaya gelmiş olması önemli” dedi.
 

 

Mehmet KAYAHAN/DİYARBAKIR (AHT)

HABERE YORUM KAT