1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker'den besicilere müjde
Bakan Eker'den besicilere müjde

Bakan Eker'den besicilere müjde

DİYARBAKIR- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Et ve Süt Kurumu tarafından sözleşmeli besicilik yapanlara büyükbaş kesim bedellerinin tamamının peşin ödeneceğini açıkladı.

A+A-

Diyarbakır'da yerel seçim çalışmalarını sürdüren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Ergani Belediye Başkan adayı Abbas Hüseyinoğlu'nun düzenlendiği mitinge katıldı.

Beraberindeki AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Oya Eronat, Cuma İçten, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu ile birlikte Ergani ilçesinde düzenlenen mitingde katılan Bakan Eker, Ergani Belediye Başkan Adayı Abbas Hüseyinoğlu için oy istedi. İlçe garajında düzenlenen mitingin ardından esnaf ziyareti yapan Bakan Eker, daha sonra gazetecilere Et ve Süt Kurumu tarafından besicilerle ilgili alınan yeni kararı açıkladı.

Sözleşmeli besicilere serbest kesimden farklı olarak yaz primi ve sözleşme primi olarak kilogram başına 43 kuruş ilave ödemenin getirildiğini belirten Bakan Eker, “Et ve Süt Kurumu, sözleşmeli büyükbaş hayvan kesimleriyle ilgili daha önce kestirdiği hayvanın parasını yarısını peşin, yarısını da bir ay vade ile veriyordu. Bugünden itibaren tamamını peşin ödeyecek. Diğer yandan sözleşmeli besicilere kilogram başına 43 kuruş ilave kesim parası verilecek.

Kilogramı 17,68 liraya kesmiş olacak. Sözleşmeli besicilik yaz primi uygulama dönemi 1 Haziran-30 Eylül tarihlerinden 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında yeniden düzenlendi. Yani Mayıs ayında kesim için sözleşme yapan besicilerimiz de yaz priminden yararlanacak. Serbest kesim yaptıran besicilerimizin yüzde 50 peşin, kalan 30 gün olan ödemeleri, yüzde 50 peşin, kalan 15 gün sonra ödenmek üzere yeniden düzenlendi” dedi.


(ÜN-CC-E)

HABERE YORUM KAT