1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker'den açlık grevi açıklaması
Bakan Eker'den açlık grevi açıklaması

Bakan Eker'den açlık grevi açıklaması

DİYARBAKIR - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, açlık grevleri ile ilgili olarak, “Bu grevlerin, insanların hayatına veya sağlığına ciddi kalıcı hasar verecek boyuta gelmeden bir an önce durmasını diliyorum. Benim şahsi temennim ve çağrım bu. Hu

A+A-

Bakan Eker, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sur İlçe Başkanı Şafak Yentürk'ün hayatını kaybeden kuzeni Türkan Yentürk'ün Karabaş köyündeki taziyesine katıldı. Yentürk'ün yakınlarına taziye dileklerini sunan Bakan Eker, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Eker, 59 günden bu yana devam eden açlık grevlerinin bir an önce sona erdirilmesini arzu ettiğini söyledi. İnsanların başkasının canına olduğu gibi kendi canına da zarar vermesinin kabul edilebilir bir şey olmadığını belirten Bakan Eker, “Vicdanen rahatsızlık yaratıyor.

Hem bu yolla gerçekte çok acı verici, çok üzüntü verici bir şey. Biz bunun olmaması için, sonlandırılması içinde hükümet olarak ilgili arkadaşlarımız çaba içerisindeler, gayret içerisindeler. Hukuken yapılabilecek neyse, hangi adımlar atılabiliyorsa onların hazırlıkları yapılıyor, onların çalışmaları yapılıyor ve bunlar da zaten kamuoyu ile paylaşılıyor. Anadilde savunma ile ilgili, söylenen hususlar ile ilgili bunların birçoğu ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Onun için tabi bu grevlerin bir an önce insanların hayatına veya sağlığına ciddi kalıcı hasar verecek boyuta gelmeden, bir an önce durmasını diliyorum. Benim şahsi temennim ve çağrım bu” diye konuştu.

Önceki gün Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde Suriye ordusu ve muhalifler arasında çıkan çatışmaya da değinen Bakan Eker, “Tabi muhalifler ile Suriye ordusu arasında çatışmalar var. Hatta bizim oradaki Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bulunduğu alanda da oldu. Orada sivil vatandaşlara çağrılar yapıldı, onunla ilgili tedbirler alındı. Ama Suriye'deki olayların bir sonucu. Onun durması, sona erdirilmesi ile ilgili uluslararası mesele. Biz Türkiye'ye bir zarar gelmemesi, Türkiye'nin vatandaşlarına bir zarar gelmemesi için de alınabilecek tedbirleri alıyoruz” şeklinde konuştu.