1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker ve Bakan Şimşek Diyarbakır'da
Bakan Eker ve Bakan Şimşek Diyarbakır'da

Bakan Eker ve Bakan Şimşek Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere, Diyarbakır''a gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Ergani ilçe seçim bürosunun açılışına katıldı.

A+A-

Yerel seçim çalışmalarını yürütmek üzere Diyarbakır'da bulanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ergani ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı. Beraberindeki, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Süleyman Hamzaoğulları, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Galip Ensarioğlu, İl Başkanı Aydın Altaç, Ergani Belediye Başkan adayı Abbas Hüseyinoğlu ve beraberindeki çok sayıda partili ile karayoluyla Egani ilçesine giderek Ergani Kapalı Spor Salonu'nda partililerle buluştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİYLE BİRLİKTE TÜRKİYE'DE ARTIK KAN DÖKÜLMÜYOR"

Seçim bürosu açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, çözüm sürecinin önemine değinerek, artık Türkiye'de kan dökülmediğini dile getirdi.

Türkiye'ye barışın gelmesini istemeyenlerin olduğuna vurgu yapan Bakan Eker, "18 arkadaşımızın 18'i de yerlidir. Kente hizmet etme sevdası ve birikimiyle ortaya çıkmış Ak Parti belediyecilik anlayışını kendi ilçelerine ve illerine götürmek için yola koyulmuşlardır.

Çözüm süreciyle birlikte Türkiye'de artık kan dökülmüyor ocaklar sönmüyor. Bundan rahatsız olanlar var. O nedenle gerek gezi olayları, gerekse 17 Aralık'tan itibaren gelişen olayların temelinde bu problem var. Türkiye'nin bu sorununu çözmek istemeyenler var.

Türkiye'ye barışın gelmesini istemeyenler var. Biz bunlara karşı AK Parti camiası olarak ve bu bölgede yaşayan, sorunun çözümünü herkesten daha fazla isteyenler olarak Sayın Başbakanımızın çözüm süreciyle ilgili başlattığı inisiyatifi, ortaya koyduğu iradeyi desteklemek ve onunla birlikte yürümek durumundayız.

30 Mart önemli bir fırsattır. Barışa karşı olanların, barış için mücadele edenlere karşı türlü tezgah kuranlara karşı verilecek cevap 30 Mart'ta sandık yoluyla verilecek cevaptır" dedi.

"30 MART TÜRKİYE İÇİN, BÖLGE İÇİN HATTA ORTADOĞU İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR"

Bakan Eker'den sonra söz alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, geçmiş yıllarda teröre aktarılan paranın bölgenin yatırımına aktarıldığını ifade ederek, 30 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerin çok önemli olduğunu söyledi. Şimşek, "Bu seçim sıradan bir yerel seçim değil, çünkü Türkiye 17 Aralık sonrasında çok farklı bir atmosferde, çok farklı bir ortamda bulundu. Dolayısıyla 30 Mart seçimleri çok önemli çünkü artık herkes biliyor ki son siyaset mühendisliği operasyonu, son siyasi operasyonun hedefi çözüm süreciydi.

Çözüm süreci Türkiye için çok önemli bir süreçtir. Çünkü çözüm süreciyle birlikte sadece kardeşliğimiz pekişmeyecek, ülkenin milyar dolarlarını terörle mücadeleye harcamak yerine biz artık bunu kalkınma için, bu memleketin, bölgenin, ülkemizin bir bütün olarak kalkınması için harcayacağız. Bazılarına göre Türkiye son 30-40 yılda bu çerçevede 350 milyar dolar harcadı. Bazılarına göre 1 trilyon dolar harcandı. Şimdi biz diyoruz ki bu kaynakları bölgemiz için kullanırız.

GAP projesi Ak Parti hükümetleri döneminde 36 milyar dolar ilave kaynakla hızlı bir şekilde ilerliyor. Bölgede huzur da var. O nedenle bir çok yatırımcı Diyarbakır'da ve bölgede yatırım yapmak için sırada bekliyor. 30 Mart Türkiye için, bölgemiz ve hatta Ortadoğu için önemli bir dönüm noktasıdır. Yaz aylarında faiz Türkiye'de yüzde 5'in altındaydı şuanda yüzde 11'in üzerine çıktı. Tekrar ülkenin kaynakları maalesef faize yönlendirildi. İşte istikrar olmadan maalesef bu kaçınılmazdır.

Son 10 yıldaki Türkiye'nin başarısının artması Kürt sorununun çözümünden tutun, enflasyonun tek haneye indirilmesine, iş imkanlarının artırılmasına kadar, alt yapı ve sosyal alanların arttırılmasının arkasında hepsinin arkasında siyasi istikrar var” şeklinde konuştu.

(ÜN-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT