1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker ve Ala Silvan'da
Bakan Eker ve Ala Silvan'da

Bakan Eker ve Ala Silvan'da

DİYARBAKIR- İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Galip Ensarioğlu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ve beraberindeki kalabalık bir dizi gezi v

A+A-
Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Galip Ensarioğlu kurum müdürleri ile birlikte bakanları helikopter pistinde karşılayarak birlikte ilçeye hareket etti. Silvan ilçesinde büyük bir coşku ile karşılanan bakanlar ve Ak Parti heyeti ilçede vatandaş ve esnafın sorunlarını dinledi.
 
Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç'ın ev sahipliği yaptığı Silvan çıkarmasına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Galip Ensarioğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı MehmetMehdi Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Ak Parti 22. dönem Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Ak Parti Diyarbakır'ın Silvan İlçe Belediye Başkan adayı Garip Gündoğdu, AK Parti Silvan İlçe Başkanı Nedim Kılıçaslan ve çok sayıda partili katıldı. Silvan ilçesi Gazi Caddesi hükümet konağı karşısında bulunan seçim bürosunun açılışını yapan bakanlar toplanan kalabalığa hitap etti.
 
İÇİŞLERİ BAKANI ALA'DAN KÜRTÇE SELAMLAMA
 
Toplanan kalabalığa hitap eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, sözlerine Kürtçe baş göz üstüne anlamına gelen 'Serçawan' diyerek başladı. Ala, "Onur duydum, şeref duydum aranızdan olmaktan, değerli kardeşlerim seçim büronuz hayırlı uğurlu olsun. Sizin seçim büronuz bu memlekette demokrasinin temel taşıdır. Onun için siz ne kadar aktif olursanız, bu temel taşı korumakta Türkiye'de demokrasi o kadar güçlü bir biçimde inşa edilecektir. Değerli kardeşlerim Silvan'ın demokrasi yokluğundan, sistem yetmezliğinden, temel hak ve özgürlüklerin eksikliğinden ne kadar çok çektiğini bilen bir kardeşinizim. Dolayısıyla bizim demokrasinin gelişmesi için attığımız her bir aritmetik adımın Silvan'da kardeşlerimizin arasında nasıl bir geometrik memnuniyet sorumluluğunu bilenlerdenim. Bu nedenle toplumuzun sizin huzur ve güvenliği için gerçekten vefa toplumu olma yolunda gelişme göstermemiz için bir bir proje ortaya koyduk.
 
Buna da kardeşlik projesi dedik. Çözüm süreci dedik, inanınız siz destek verdikçe bizde yolumuzda daha emin adımlarla yürüyoruz. Bu çözüm sürecini de sonuna kadar götüreceğiz ve bu kardeşliği inşa edeceğiz. Biz kardeşliğimizi inşa ettiğimiz zaman neler yapabileceğimizi gösterdik, bundan sonrada tecrübe edeceğiz. Bakın kardeşlerim, biz konuşmaya başladık, bir birimizi anlamaya başladık ve ulaşımda bölünmüş yollar yaptık. İşte işsizlik dedik, işsizliğimiz var, sıkıntımız var, Silvan Barajı başladı. Silvan bundan sonra işsizliğin konuşulduğu değil, göçün konuşulduğu yer olacak. Başka bölgelerimizden, başka ilçelerimizden buraya çalışmaya gelecekler. İnşallah bu projeyi çok kısa bir zamanda bitireceğiz. İnsanlık tarihi kadar eski bir medeniyettir Silvan. Ama bu medeniyete yakışır, bu insanlara hizmeti sunmakta bizim boynumuzun borcu değil mi? Değerli Silvanlılar, değerli kardeşlerim.
 
Bu yetkiyi bizim elimize vermek sizin elinizde, siz bize hizmet etmek yetksini verin ki, biz de size hizmet edelim. Silvan'ın tarihine yakışır performans ortaya koyalım, bir çalışma ortaya koyalım. Çünkü sandıktan alınmayan yetkiyi kullanmak gibi bir geleneğimiz yok. Siz bize sandıktan yetki verin, sonra bizden hizmet isteyin. Bakın büyükşehir yasasını çıkardık. Diyarbakır bütün sınırlarıyla büyük bir şehir oldu. Büyükşehir belediye başkan adayımız, Silvan belediye başkan adayımız hep birlikte yeni bir değerlendirme yaparsanız siz sandıktan, biz Ankara'dan el birliğiyle gönül birliğiyle ortaya koyacağımız çalışma ile Silvan'ın tarihine yakışır bir biçimde hizmet edeceğiz. Arzu ediyoruz ki, bizi yetkilendirin, yetkilendirin ve hizmet isteyin" dedi.
 
"BU SEÇİM TÜRKİYE'NİN BARIŞ SEÇİMİDİR"
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ise Kürtçe hoş geldiniz diyerek konuşmasına başladı. Bakan Eker, "Değerli Silvanlılar fırsatın eşiğinde hizmet imkanının arifesinde olduğumuz bu günlerde, eğer biz Silvan'da köyleri ve şehir merkeziyle birlikte bu imkanı iyi değerlendirirsek 30 Mart günü önümüze çıkan fırsatı değerlendirip, bu şehri daha güzel bir şehir yapabiliriz. Daha temiz bir şehir olacak. Burada onlarca medeniyet bulundu, burada alimler yetişti, burada siyaset adamları yetişti, değerli iş adamları yetişti. Rahmetli Doktor Yusuf Azizoğlu gibi değerler yetişti bu şehirde Türkiye'de sağlıkta sosyalizasyonu gerçekleştiren bir isimdi. Biz bu ülkede, bu şehirde, bu bölgede kim taş üstüne taş koyduysa geçmişte bunu yaptıysa onları rahmetle, minnetle anıyoruz.
 
Bugün hizmet edenleri hayırla yad ediyoruz. Ama bir şey daha diyoruz. Diyoruz ki bu şehrin 15 senedir belediye yetkisini alanlar, bu şehrin layık olduğu hizmeti, beklediği hizmeti, istediği hizmeti vermedi. Şimdi bunu 30 Mart 2014 günü değiştirme fırsatı elimizde ve önümüzde bunu değerlendirelim. Değerli kardeşlerim, bu şehir 1990'lı yıllarda çok acılar çekti. Bu şehirde gün geçmiyordu ki, failli meçhul cinayetler olmasın.
 
Bu şehir her gün bir evladını kaybediyordu. Her gün bir ocağa ateş düşüyordu. O failli meçhul cinayetlerin olmasına yol açan, Kürt sorunu bizim iktidara geldiğimiz 2002 yılı tarihinden itibaren durmaya başladı. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşsiz bir siyaset ve eşsiz bir devlet adamlığı ve eşsiz bir yenilik ortaya koymak suretiyle inisiyatif koydu. Biz Türkiye'de Kürt meselesini çözeceğiz dedi. Çözüm sürecini başlattı. Hamd olsun bir seneden daha fazla bir zamandır Türkiye'de kan dökülmüyor. Ocaklar sönmüyor. Anneler göz yaşı dökmüyor. Yüreğimize bir ferahlık esintisi geldi. Kirli tezgahlar kuranlar, kandan ve göz yaşından beslenenler bu sürecin başarıya ulaşmasını istemiyorlar.
 
Onun için türlü çeşitli tezgahlar, çeşitli tuzaklar, türlü çeşitli komplolar kurma suretiyle acaba biz bu süreci nasıl engelleriz, bu süreci nasıl bozarız diyorlar. Türkiye tekrar kanlı günlere nasıl geri döner diye hesap içindeler, kaos içindeler, kan içindeler. Ama yağma yok. Diyarbakırlılar herkesten daha fazla, Silvanlılar, Farginliler çözüm sürecinin ne demek olduğunu, bunun ne manaya geldiğini biliyorlar. Biz Fargin, biz Siliva köyle kentiyle birlikte, Biz Diyarbakır ve bütün bölge bu sürecin başarıya ulaşması için aynı zamanda 30 Mart seçim sorumluluklarımızı da bilmeliyiz. Yani sadece belediye başkanı seçmekle kalmayacağız. Biz sadece 30 Mart'ta belediye başkanlığını seçmekle kalmayacağız bunu bilin. Bu seçim Türkiye'nin barış seçimidir.
 
Bu seçim Türkiye'nin Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla,0 Çerkeziyle, Lazıyla, Acemiyle herkesin kardeşçe birlikte huzur içerisinde demokratik ve sivil bir devlet, bir sistem, bir rejimi yeniden inşa edildiğinin arifesinin olduğu bir seçim olacaktır. Biz hükümet olarak Diyarbakır'da, Silvan'da tarımda, eğitimde, sağlıkta ve bir çok sahada hizmetler yaptık. Bunları hepiniz biliyorsunuz, hepimiz biliyoruz. Ama artık yeni bir anlayışla şu belediyecilik işini de AK Parti'nin anlayışıyla buralara da hizmet getirmenin zamanı geldi. 15 sene geçti, biz bu seçilen arkadaşlardan maalesef belediyecilik hizmeti göremedik.
 
Başka işler yapıyorlar. Ama biz diyoruz ki kardeşim sizin siyasi görüşü ne olursa olsun. Ama Allah rızası için şu belediyecilik işini ya öğrenin, ya buna gayet edin, bizde vatandaşlarımıza diyoruz ki bunları değiştirin. Bunları değiştirin çünkü bunlar belediyecilik bilmiyor. Halbuki Silvan'ın da belediye hizmetlerine ihtiyacı var. Bu seçimde bir şey daha var. O da şu artık belediyeler sadece şehir hizmetleri değil, köylerde büyükşehir belediyesinin hizmetlerinden istifade ediyor. Dolayısıyla Fargin'in Silvan'ın en uzak köşedeki köyü de artık belediyenin getirdiği hizmetle yüz yüze gelecekler. Bu nedenle bu belediye seçimlerinde büyükşehir için artık köylerde oy kullanacak. Bunları da bileceğiz köy, köy, mahalle, mahalle gezeceğiz, anlatacağız. İnşallah 30 Mart tarihinde Türkiye seçim günü huzurlar, barışlar istikrarlar çözüm sürecinden yana, Kürt sorununun çözümünden yana, Türkiye'de barışı, kardeşliğinin tesisinden yana, kalkınmadan yana, gelişmeden yana, kentleşmenin en güzel örneklerinin uygulandığı bir belediyecilik gelişiminden yana tercihini kullanacaktır" diye konuştu. 
 
ENSARİOĞLU DESTEK İSTEDİ
 
Esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinleyen Mehmet Galip Ensarioğlu ve garip Gündoğdu bölgede oluşan huzur ortamının baş mimarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti olduğunu söyleyerek seçimlerde partilerine destek istedi. Ziyaretin ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Ensarioğlu, "Silvan'da esnaf ve vatandaş bizleri çok güzel bir şekilde karşıladı ve kucakladı. Son dönemde çözüm süreci ile birlikte Silvan'a merkezi hükümet tarafından çok ciddi yatırımlar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Özellikle Silvan Barajı ile birlikte bu yatırımlar tüm hızıyla sürmektedir. İnşallah 30 Mart'ta da Silvan halkının desteği ile Ak belediyecilik bu ilçemizle tanışacak ve çok güzel hizmetler yapacaktır" ifadelerini kullandı. Bakanlar ve beraberindekiler daha sonra helikopterle Siirt'e geçmek için Silvan'dan ayrıldı.
 
(İHY-AKK-Y)
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT