1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker Silvan'da
Bakan Eker Silvan'da

Bakan Eker Silvan'da

DİYARBAKIR- Gıda Tarım ve Havancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bir dizi açılış ve tapu dağıtım törenine katıldı.

A+A-

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ilea birlikte sabah ilk olarak 800 bin liraya mal olan ve yüzde 50 hibe kredisi ile yapılan yem fabrikasının açılışını yapan Bakan Eker, fabrikanın Türkçe ve Kürtçe olarak hayırlı olması dileğinde bulundu. Zahit Varlık ve Cüneyt Çapan adlı iki ortağın açtığı yem fabrikasının açılışını sağanak yağmur altında yapan Bakan Eker, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Eker, daha sonra Küçük Sanayi Sitesi esnafına tapularını verdi. Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Hafit Değerli, yaptığı konuşmada her yağmurda okulun sular altında kaldığını belirterek, Bakan Eker'den yardım istedi.

Bakan Eker ise, meslek lisesinin sanayi sitesinin içinde yapılması projesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, bunda emeği geçen Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Hafit Değerli'ye teşekkür etti. Sanayi Sitesi Başkanı Değerli'nin şikayet ettiği su konusuna da değinen Bakan Eker, "Bu dağdan gelen su felaket değil, bereket getirmesini sağlayacağız inşallah" dedi.

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Bakan Eker, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yıllık tarihinin en önemli günlerini yaşıyoruz. Helalleşme sürecini yaşıyoruz. Partimiz, her şeyini, gövdesini bu işe bağlayan hükümete destek olmamız lazım ki, çözüm süreci amacına ulaşsın. Biz her sorunun bir tek meseleden kaynaklandığını biliyoruz. Hepimiz gayret ve fedakarlık göstermeliyiz" diye konuştu.

Silvan Barajı ile ilgili olarak Eker, Silvanlıların bu projeye sahip çıkması gerektiğini söyledi. Bakan Eker, "Sahip çıkın ki Silvan'da işsizlik kalmasın. 2007 yılında küçük ve büyükbaş hayvan sayısında 4 kat artış oldu. 2 bin büyükbaş hayvan sayısı 42 bine, 13 bin küçükbaş hayvan sayısı da 70 bine çıktı. Hayvanların sayısı arttıkça yeme ihtiyaç olacak. Yem ihtiyacı arttıkça da sulu tarıma ihtiyaç duyulacak. Dolayısıyla Silvan Barajı'na ihtiyaç duyulacak. İşte bu barajın faaliyete geçmesi ile birlikte işsizlik hiç kalmayacak" şeklinde konuştu.

Daha sonra Meslek Eğitim Teknik Lisesi'nde verilen öğlen yemeğine BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da katıldı. Yapılan konuşmalardan sonra Altan Tan, isminin anons edilmesi üzerine salonda uzun süre alkışlandı. Altan da yaptığı kısa konuşmada, Silvan çevre yolu projesinin hazırlandığını ve Karayolları Bölge Müdürlüğü'nde bekletildiğini ifade ederek, Bakan Eker'den bu projenin bir an önce faaliyete geçirilmesi konusunda yardım istedi.

Bakan Eker, daha sonra sırasıyla Huzur Tekstil Atölyesi, Silvan Şehir Stadyumu, sentetik çim yüzeyli futbol sahasının açışına ve Aile Destek Merkezi tarafından düzenlenen kermese katıldı. Bakan Eker, son olarak SDODES projesi kapsamında hazırlanan “Adam Olacak Çocuk Kütüphanesi”nin açılışını yaptıktan sonra Diyarbakır'a hareket etti.

HABERE YORUM KAT