1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker hastanede açılışa katıldı
Bakan Eker hastanede açılışa katıldı

Bakan Eker hastanede açılışa katıldı

DİYARBAKIR- Türkiye'de çok az hastanede bulunan ve bölgede sadece Dicle Üniversitesi (DÜ) Onkoloji Hastanesi'nde kullanımına başlanan tomoterapi cihazının açılışı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla yapıldı.

A+A-
Çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, beraberindeki AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Galip Ensarioğlu ve Süleyman Hamzaoğulları ile birlikte DÜ Onkoloji Hastanesi'nde kanser hastalarını tedavi etmek için kullanılmaya başlanan “tomoterapi cihazı” için düzenlenen açılış programına katıldı.
 
Programa Bakan Eker ve milletvekillerinin yanı sıra, DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve rektör yardımcıları katıldı. Açılış kurdelesini “Şifa merkezi olsun inşallah” sözleri ile kesen Bakan Eker, daha sonra hastaneyi gezerek, DÜ Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Burhanettin Zincirlioğlu'ndan yeni cihazlar ve hastane ile ilgili bilgi aldı.
 
“KANSER TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIK OLMAKTAN ÇIKIYOR”
 
DÜ hastanelerinde İstanbul'daki hastanelerde bile bulunmayan son teknoloji ürünü tomoterapi cihazı ile kanser tedavisine başlandığına dikkat çeken Başhekim Prof. Dr. Sait Alan, “Prostat, gırtlak ve meme kanseri ile çocuk tümörleri ve diğer kanser türlerinin tedavisinde kullanılan tomoterapi cihazı ile hastalara verilen üç boyutlu ışın direkt tümör yatağına verilerek, daha etkili ve daha az radyasyonla tedavi yapılmaktadır” dedi.
 
Günümüzde özellikle görüntüleme metotlarında teknolojik gelişmelerin kanserin çok erken evrelerde teşhis edilmesini sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Alan, “Böylece en iyi tedavi metotlarıyla tedavilere olanak sağlanmaktadır. Radyoterapi alanında tıp teknolojisinin kullanımı, kemoterapi alanında da yeni bulunan ilaçlar, kanseri tedavisi olmayan bir hastalık olmaktan çıkarıyor. Bu gelişmelerden en önemlilerinden birisi de radyoloji onkolojisi alanında yeni bir teknoloji olan ve üç boyutlu tedavi olanağı sağlayan tomoterapi cihazıdır” diye konuştu.
 
(MP-CC-Y)
 
 

HABERE YORUM KAT