1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker Diyarbakır'da
Bakan Eker Diyarbakır'da

Bakan Eker Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Nevruzun kalıcı bir barışa dönüşmesini arzu ediyoruz. Bölgemizin barışa, huzura ve kalkınmaya ihtiyacı var" dedi.

A+A-

Bakan Eker, beraberinde AK Parti Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu ile Kayapınar ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Eker, buradaki konuşmada, Diyarbakır'da kayıtlı 46 bin çiftçiye AK Parti hükümetleri döneminde 2 katrilyon liradan fazla hibe desteği verildiğini söyledi.

Diyarbakır'da 10 uçağın aynı zamanda inebileceği uluslararası hava limanı terminali ile çevre yolunun yapımının sürdüğünü bildiren Eker, Diyarbakır'da kent içi ulaşımı sağlayacak kavşakları da belediyenin yerine hükümetin yaptığını kaydetti.

Çözüm süreci sayesinde bir yılı aşkın süredir can kaybı yaşanmadığını dile getiren Eker, 17 Aralık ve sonrasında yaşanan gelişmelerin hedefinin çözüm sürecini engellemek olduğunu vurguladı.

Bakan Eker, geçmişte yaşanan şiddet olayları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yeterli düzeyde yatırım yapılmadığını ifade ederek, AK Parti hükümetlerinin barış, huzur ve kalkınma için demokratikleşme paketlerini yaşama geçirdiğini kaydetti.

-"Nevruz, barış, kardeşlik ve huzur getirsin"

Gazetecilerin nevruz bayramına ilişkin sorusu üzerine Eker, baharın gelişinin bölge kültürünün önemli bir sembolü olduğunu, nevruzun bütün insanlık için coşkusuyla, kalıcı bir barışla birlikte gelmesi temennisinde bulundu.

Kürtçe, "Nevruz hepimize kutlu olsun, Nevroz piroz be" diyen Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Herkes bu bahar coşkusunu idrak ediyor. Nevruzun kalıcı bir barışa dönüşmesini arzu ediyoruz. Özellikle bölgemizin barışa, huzura ve kalkınmaya ihtiyacı var. Yerel seçimlerin arifesinde bu şehrin artık güzelleşmeye, yaralarını sarmaya ihtiyacı var. Nevruz ile huzur, kalkınma ve şehrin güzelleşmesi de gelir. Nevruz, Diyarbakır için yerel yönetimler, açısından yeni bir gün olmasını temenni ediyorum. Demokrasi, barış, tolerans ve başkasına tahammül noktasında da yeni bir güne vesile olmasını diliyorum. Nevruz, barış, kardeşlik ve huzur getirsin."


Muhabir: Özgür Ayaydın, Nurten Aslan
Yayınlayan: İbrahim Yakut 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT