1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Eker değerlendirdi
Bakan Eker değerlendirdi

Bakan Eker değerlendirdi

DİYARBAKIR- Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Ergani ilçesini ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ABD'nin dün IŞİD'e düzenlediği hava saldırısını değerlendirerek, IŞİD'in terör örgütü olarak görülmes

A+A-
Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için destek çalışmaları kapsamında Ergani ilçesine gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları, İl Başkanı Aydın Altaç ile birlikte geldiği Ergani AK Parti İlçe Başkanlığı'nda konuşan Bakan Eker, ABD'nin dün IŞİD'e düzenlediği saldırıyı değerlendirdi. IŞİD'in bölge halkına zulmettiğini dile getiren Bakan Eker, IŞİD'in pkk olarak görülmesi gerektiğini söyledi.
 
Türkiye'nin Ortadoğu'da barış ve huzur ortamını sağlamak için yoğun gayretler sarf ettiğini dile getiren Bakan Eker, “Ortadoğu'da maalesef inim inim inleyen birçok mazlum halkın veya inanç grubunun yaşadığı sorunlarını çözmek için Türkiye'nin uluslararası katkısı oldukça fazla. Bizim yüreğimiz yanıyor.
 
Gerek Filistin'de gerek Irak, Suriye'de değişik pkk gruplarının veya kukla rejimlerin zulümleri altında Kürtler, Türkmenler, Yezidiler, Araplar, Şiiler bu barbar anlayışlarının altında inim inim inliyor. IŞİD saldırılarıyla bölgede pkk estiriyor. IŞİD'in bir pkk olduğunu açık ve net olarak söylememiz gerekiyor. Bölgede tüm halklar ve inanç gruplarına zulmeden, eziyet eden bir yapıdır. Bunun bir şekilde durdurulması gerekiyor. Türkiye bugüne kadar diplomatik kanallarla bölgede barışın tesis edilmesine katkı sağlamaya çalıştı ve bu çabasını sürdürüyor. Gerek ABD ile gerek uluslararası kuruluşlarla, bölgedeki devletlerin liderleriyle görüşerek bir çözüm üretme gayretindedir.  
 
Türkiye ayrıca bölgede huzur ve güven adası olarak, insani yardımlarını sağlıyor. Temennimiz bir an önce pkk IŞİD'in saldırılarının durdurulmasıdır. ABD'nin IŞİD'e saldırısı bu manada IŞİD'in saldırılarına durdurmaya dönük inşallah bir netice verir” diye konuştu.
 
(ÜN-AKK-AŞ-Y)
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT