1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Davutoğlu, partililerle buluştu
Bakan Davutoğlu, partililerle buluştu

Bakan Davutoğlu, partililerle buluştu

DİYARBAKIR – Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “İddiamız büyük, tekrar aramıza ekilmek istenen fitne tohumlarını yok ederek yeniden saf saf milli birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştireceğiz” dedi.

A+A-

Diyarbakır'daki iki günlük programını tamamlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, partililerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Davutoğlu, Türkiye'nin davasının sadece bu ülke sınırlarıyla olmadığını ifade ederek, "Nasıl Bosna'da savaş başladığında ve masumlar orada katledilmeye başladığında nasıl ilk giden kardeşlerimiz Ağrı'dan bu bölgeden gidendi ve sonra akın akın oraya yardımcı oldular. Nasıl Mavi Marmara'da Filistin davası için gidenler omuz omuza vermişlerdi ve hiçbirisi diğerinin Kürt mü Türk mü olduğunda bakmadan bir adalet adına başlarını yükseltmişlerdi. Şimdi de başımızı yükseltme zamanı kardeşlerim.Başımızı dik tutma vakti. Ayağımızı sabit tutmak için Rabbimize dua edelim. Ağımızı hep sabit bir şekilde aynı istikamet üzere sırat-ül müstakim üzerine olalım" dedi.

İdeallerin, iddiaların büyük olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ülke insanları arasına fitne tohumları ekilmek istendiğine dikkat çekti. Bu duruma karşı dikkatli olunması uyarısında bulunan Davutoğlu, "İddiamız büyük, tekrar aramıza ekilmek istenen fitne tohumlarını yok ederek yeniden saf saf milli birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Sonra yüz sene önce suni sınırlarla birbirinden ayrılmış halkları bir araya getireceğiz. Balkanlarda, Ortadoğu'da bir araya getireceğiz.

Sınırlara saygı göstereceğiz. Herkese saygı göstereceğiz. Hiç kimseye tahakkümde bulunmayacağız. Ama bu sınırları anlamsız kılacağız. İnsan geçmişte o topraklarda şehit düştüğünde İstanbul'a gelirken bize sorulmadan emniyet ve hürriyet içinde gelecekler, gidecekler. Urfa, Antep, Halep'le, Diyarbakır Musul'la Bağdat'la, Edirne Bosna'yla, Trabzon Batum'la tekrar kucaklaşacak. Bizim davamız iddiamız bu kucaklaşmadan büyük bir güç oluşturmaktır. Kim ne derse desin bu kucaklaşma gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT