1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan çok alan yok
Bakan çok alan yok

Bakan çok alan yok

Diyarbakır'da özellikle hafta sonlarında kurulan açık oto pazarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Ancak satıcılar şikayetçi. Çünkü pazara ilgi gösteren vatandaşlar fiyatları fazla bularak araç satın almıyor.

A+A-

Açık oto pazarının kurulduğu alana ilk geldiğinizde burada satışların yoğun olduğunu görerek satıcıların memnun olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak içeriye girip tabloyu gördükten sonra durumun böyle olmadığını farl edebiliyorsunuz. Özellikle hafta sonları kurulan pazara vatandaşlar yoğun ilgi göstermesine rağmen satışlar istenilen düzeyde değil. Satıcılar, “Bakan çok ama alan yok” diyerek dert yakınırken, Vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından yakınıyor.

Pazarda araç ve vatandaş yoğunluğu yaşanırken, bu yoğunluk araç alım satımlarına pek yansımıyor. Fiyatların artan ilgi nedeniyle yüksek seyrettiğini belirten otomobil satıcıları, ikinci el otomobil fiyatlarının Kasım ayının sonlarına doğru belirgin bir şekilde düşmese bile daha makul olacağı görüşünde.
 
FİYAT SORMADAN GİDEN BİLE VAR

Otomobil satıcısı Gani Alan, pazardaki yoğunluğu ''Kuru kalabalık'' olarak nitelendirdi. Alan, vatandaşların otomobillere ilgi gösterseler sadece fiyat sorduğunu ve kimi zaman pazarlık yapmadan dahi aracı inceledikten sonra ayrıldığını anlattı. Otomobilini satışa çıkaran Gani alan, 3 haftadır otomobilini pazara getirdiğini, bakanların yoğun olmasına rağmen müşteri bulamadığını ifade etti. Vatandaşların otomobili ancak çok uygun fiyatlarda olursa aldığını belirten Alan , otomobili için 2 ay önce ödediği bedelin altında miktarlar teklif edildiğini söyledi.
 
EN YOĞUN DÖNEM AMA SATIŞ YOK
Otomobil alım satımıyla ilgilenenlerin sayısının her geçen yıl arttığını anlatan otomobil satıcısı Hasan Halıcı ise satışlarının azalmasında bunun da etkisi olduğunu belirtti. İbrahim Danacı ,da Kurban Bayramı'nın yaklaşması sebebiyle otomobil satışları bakımından yılın en yoğun dönemi olduğunu, buna karşın istedikleri satış miktarını yakalayamadıklarını söyledi. Fiyatların vatandaşlara yüksek geldiğini belirten Danacı, sattıkları otomobillerden cüzi miktarlarda kâr edebildiklerini kaydetti.
 
İNTERNETTEN SATIŞ DAHA FAZLA

Geçmiş yıllarda alım satım işlerinin çok daha fazla olduğunu anlatan Danacı, internet üzerinden yapılan satışların da otomobil pazarlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi. Vatandaşların internette istediği her an istediği özelliklerde otomobili bulabildiğine işaret eden Danacı, kendilerinin de internetten yaptıkları satışın pazardakinden daha fazla olduğunu bildirdi. Danacı, görmeden karar veremeyen alıcıların otomobil pazarlarını tercih ettiklerini kaydetti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT