1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Bakan Avcı: Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak
Bakan Avcı: Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak

Bakan Avcı: Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Kurban Bayramı tatilinin muhtemelen 9 gün olacağını söyledi.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, NTV yayınında soruları yanıtladı.

Bakanı Avcı, Kurban Bayramı tatiliyle ilgili, “muhtemelen 9 gün olacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, Kurban Bayramı tatiline ilişkin ”Önümüzdeki bayramda yine uzun bir tatil olacak” ifadesini kullanmıştı.

Avcı’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

UNESCO toplantısı

“UNESCO bünyesinde bulunan en önemli komite Dünya Miras Komitesi’dir. Dünya üzerinde 1031 alan var bu listeye alınan. UNESCO Dünya Miras Komitesi, her yıl listeyi elden geçiriyor. Türkiye geçen sene rekor oyla geçici komiteye kabul edildi.

“Tehlike altında olan mirasların durumunu tekrardan kontrol ediyor. Bunlar için nasıl tedbirler alınabilir bunlara bakıyor. Bu üyelik iki aşamalı yapılıyor öncelikle geçici liste ve ardından kalıcı liste oluşturuluyor. İstanbul’da yapılan UNESCO zirvesinin ardından Ani’nin de bu listeye alınmasını sağlamak istiyoruz.

“Bu komiteye önerilen projeler genellikle birçok ülke tarafından hazırlanır. Şu an biz İpek Yolu projesini öneriyoruz ve bu nedenle aynı medeniyet havzasını oluşturduğumuz ülkelerle birlikte çalışıyor.

“Açılışını yaptığımız UNESCO toplatısından önce TÜRKSOY toplantısını yaptık. TÜRKSOY ne? Türksoy Türk dili konuşanların ortak çatı kuruluşu. Biz bu TÜRKSOY’u kurarken UNESCO bünyesinde bulunan Türkçe konuşan ülkelere dedik ki, gelin beraber ortak bir platform kuralım, bunu Nordik ülkeler, Latin Amerika ülkeleri ve Arap ülkeleri yaptı.

“Birlikte hareket edelim, birlikten kuvvet doğar diye bu TÜRKSOY’u oluşturduk. Bugün sadece Türkçe konuşan ülkeler değil, Balkan ülkelerini de içine alacak şekilde genişleteceğiz. Bosna-Hersek ve Moldova gözlemci olarak TÜRKSOY’a katıldı.

Kurban Bayramı tatili

“Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatili iç turizmde hareketlenmeye neden oldu. Kurban Bayramı, pazartesi başlıyor, dört gün sürüyor. Cuma günü de birleştirildiği zaman tatil yine dokuz güne çıkıyor. Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak.”

HABERE YORUM KAT