1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli bile gelse dönüş olmaz
Bahçeli bile gelse dönüş olmaz

Bahçeli bile gelse dönüş olmaz

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Tayyip Erdoğan giderse bütün bu süreç berhava olur ve Kürtler hiçbir şey elde edemezler” havası yaratıldığını ifade ederek, Devlet Bahçeli'nin gelmesi halinde bile çözüm sürecinden geriye dönüşün olmayacağını söyled

A+A-
Çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “ “Devlet Bahçeli bile iktidara gelse bugünkü politikalardan geriye dönüş olmaz” dedi. Çözüm sürecinde hükümeti samimi bulmadığını ifade eden Tan, “Kürtleri, Erdoğan giderse süreç berhava olur diye korkutuyorlar” diyerek, çözüm sürecinde hükümetin kendilerini oyaladığını söyledi.
 
Bahçeli gelse bile …
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve etrafında bulunan iktidar gazetecilerinin İmralı'daki görüşmeleri de İmralı görüşme tutanaklarını da kendi politikalarına alet edecek şekilde yamultarak verdiklerini dile getiren Tan, “Şöyle bir imaj veriyorlar, şöyle bir siyaseti dillendiriyorlar. Israrla bu açılım sürecini Tayyip Erdoğan başlattı. Tayyip Erdoğan giderse Ak Parti'nin başına bir iş gelirse bütün bu süreç berhava olur ve Kürtler hiçbir şey elde edemezler.
 
Bugün Başbakan kalsa da gitse de, daha ilerisini söyleyeyim; Devlet Bahçeli bile iktidara gelse bugünkü politikalardan geriye dönüş olmaz. Devlet Bahçeli bile günlük 2 milyon Kürdistan petrolüne ve Türkiye'nin bütün ihtiyacını karşılayacak Kürdistan doğal gazına sırtını çeviremez. 12 milyar dolarlık Kürdistan'la olan dış ticareti kapatamaz, Habur'a gem vuramaz, Kamışlı'ya gidip, Erbil'e gidip de Kürtlerin kazanımlarını tankla, topla geriye çevirmez, çeviremez” dedi.
 
Hükümet samimi değil
 
Çözüm sürecinde hükümeti ve devleti samimi bulmadığını belirten BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Çok açık. Buna benim arkadaşlarımın da bir kısmı pek hoş bakmıyorlar bu sözüme. Çünkü bazısının Sadullah Ergin'le, Beşir Atalay'la, Başbakan'la ciddi muhabbetleri var. Hakan Fidan'la ciddi muhabbetleri var. Niye samimimi bulmuyorum, bugün Kürtlerle diyaloga en azından şu an hükümetin geldiği dozaj itibarıyla MHP bile iktidara gelse mecburdur. Hükümet de mecbur kalmıştır. Onun için dünya artık Kürtlerin bir statü sahibi olması gerektiğine karar vermiştir, batısı ile doğusu ile; bundan da önemlisi Kürtler karar vermiştir” dedi.
 
Dönüş Türkiye'yi parçalar
 
Kürtlerin birliği sağlandıktan sonra değil Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli bile iktidara gelse bugünkü noktadan geriye dönüşün artık söz konusu olmayacağını ifade eden Tan, “Söz konusu olursa bu Türkiye'nin parçalanması demektir. Hiçbir siyasetçi bunu göze alamaz, bu yola giremez. 'Aman Tayyip Erdoğan giderse dünya yıkılır' diye kandırılmak istenen Kürtlere şunu söylüyorum, Kürdistan'daki (Kuzey Irak) Kürdistan federasyonunu da Tayyip Erdoğan kurmadı, Rojava'daki, Kamışlı'daki fiili Kürt özerkliğini de Tayyip Erdoğan size vermedi.”
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT