1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baharın müjdecisi kuzular
Baharın müjdecisi kuzular

Baharın müjdecisi kuzular

Türkiye'de küçükbaş hayvan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Güneydoğu illerinde "baharın müjdecisi" olarak kabul edilen kuzu doğumları başladı.

A+A-
Bir yıl boyunca bölgedeki zorlu kış şartlarına ve doğa koşullarına rağmen hayvanlarının bakımını yapan besiciler, kuzuların dünyaya gelmesiyle tüm sıkıntıları unuttuklarını belirtiyor.
                              
KUZULAR DOĞMAYA BAŞLADI
 
Küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ve Türkiye'nin en geniş meralarına sahip Diyarbakır ile Van bölgesinin karlı noktalarında, dünyaya gelen kuzular çiftçinin yüzünü güldürüyor.
 
Yaz aylarında meralarda besledikleri koyunlarını, kış mevsimindeki zorlu kış koşulları nedeniyle ağıllarda besleyen çiftçiler, yeni doğan kuzuları soğuk havadan ve hastalıktan korumak için ellerinden gelen çabayı gösteriyor.
 
Kuzuların doğumunun baharın müjdecisi olduğunu ve sürülerine bereket getirdiğini belirten besicilerden Halil İbrahim Bilir, koyunları beslerken yaşadıkları zorluğun, kuzuların dünyaya gelmesiyle sevince dönüştüğünü söyledi.
 
BESİCİLİK YAPANLAR
 
Sıcaksu köyünde 12 yaşından bu yana babasıyla besicilik yaptığını anlatan Bilir, "Köyde bulunmamızın tek nedeni kuzular. Onlar olmasa biz de burada yaşayamayız. Burada kış şartları zorlu geçiyor. Yazın biçtiğimiz otları, yol olmadığı için tarlalarda biriktiriyoruz. Sabah erken saatlerde de tarlaya gidip koyunların günlük ihtiyacına göre ot getiriyoruz" dedi.
 
YÜZLER GÜLMEYE BAŞLADI
 
Bilir, çevre köylerde bulunan yaklaşık 20 bin koyunun iki aylık süre içinde doğum yapacağını vurgulayarak, kuzuların iki ay sütle beslendikten sonra ilkbahar mevsiminde meralardaki zengin ot familyasıyla otlatıldığını ifade etti.
 
Aynı köyde yetiştiricilik yapan Fuat Şen ise geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını bildirerek, büyük emekler verip besledikleri koyunlarının yavrulamasıyla emeklerinin karşılığını aldıklarını dile getirdi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT