1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baharda 30 bin ağaç ve 16 bin çiçek dikilecek
Baharda 30 bin ağaç ve 16 bin çiçek dikilecek

Baharda 30 bin ağaç ve 16 bin çiçek dikilecek

Geçtiğimiz hafta ağaç dikme sezonunu açan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, baharda belediye serasında yetiştirilen 30 bin adet ağaç ile 16 bin 650 adet mevsimlik çiçeği yeşil alanlara, parklara ve orta refüjlere dikecek.

A+A-

Geçtiğimiz hafta ağaç dikme sezonunu açan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, mart ayından itibaren yeşil alan, park ve orta refüjlere 30 bin adet ağaç, 16 bin 650 adet çiçek dikecek.

Çalışma hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samet Uçaman, kentin park ve yeşil alanlarında kullanılacak ağaç ve çiçeklerin Belediye Serası’nda yetiştirildiğini bildirdi. Serada yetiştirilen 30 bin adet çınar, tespih, diş budak, meşe, akça ağaç, mavi servi, mazı, oya, iğde, İran çamı, ergüvan ve ıhlamur ağaçlarının poşetlenerek repikaja alındığını, önümüzdeki günlerde dikiminin başlayacağını kaydeden Uçaman,  30 bin ağacın büyük çoğunluğunun Kent Ormanı’na ve diğer yeşil alanlara dikileceğini kaydetti. Çalı grubu bitkilerinden hanımeli, taflan, mahonya, zakkum ve şimşirin çelikleme usulüyle üretildiğini belirten Uçaman, üretilen bu çiçeklerin baharda kentin değişik noktalarına ekileceğini ifade etti.

Gül, mahonya ve şimşir bitkisi üzerinde yoğunlaşıyoruz

Fidanlıkta tohumlama işleminin ardından bitki ve ağaçların kök sisteminin oluşturulduğu, daha sonra sahaya ekildiği bilgisini veren Uçaman, çelikleme işleminde daha fazla gül, mahonya ve şimşir bitkisi üzerine yoğunlaşıldığını aktardı. Bu bitkilerin poşetleme çalışmasının yapıldığını ve yakın zamanda kentin farklı bölgelerindeki yeşil alanlara ekileceğini söyleyen Uçaman, poşetlenen bitkilerden boşalan tavalara yeni bitki tohumlarının serildiğini, yeniden çelikleme işlemine başlanıldığını dile getirdi. Uçaman, 25 bin ibreli mavi servi, İran çamı, çınar, diş budak ve tespih gibi geniş yapraklı ağaçların tohumlama işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Endemik türlere ağırlık vereceğiz 

Üretim sahasında daha çok çalı grubu olarak adlandırılan bitkilerin yetiştirildiğini, bir ay sonra mevsimlik çiçek üretimine başlanacağını aktaran Uçaman, ayrıca bölgeye özgü kaybolmaya yüz tutmuş endemik türlere de ağırlık verileceğini vurguladı. Bölgenin endemik bitkisi hatmin (hiro) çiçeğinin bu yıl sahada değerlendirileceğini aktaran Uçaman, bundan sonra hatmin çiçeğinin kentin orta refüjlerinde sergileneceğini kaydetti.

Baharda gül fideleri dikeceğiz

Bahar aylarında daha çok gül fideleri dikileceğini ifade eden Uçaman, “Gül bitkisi konusunda ciddi bir hazırlık yaptık. Özellikle Elazığ Caddesi’nin orta refüjlerine güller dikeceğiz. Mevsimlik çiçekler konusunda çeşitliliklerimiz olacak. Bahar ayı ile birlikte bu çeşitlilik artacak. Yine endemik bitki türünde çalışmalarımız devam edecek. Kaya bitkisi olarak bilinen çiçekler ile ilgili bu yıl ekimlerde denemelerde bulunacağız.” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler