1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlarlı kadınlara sinema eğitimi verilecek
Bağlarlı kadınlara sinema eğitimi verilecek

Bağlarlı kadınlara sinema eğitimi verilecek

Diyarbakır Bağlar Belediyesi kadınlara yeni meslek alanları oluşturmaya devam ediyor.

A+A-

Belediye genç istihdamın geliştirilmesi amacıyla hazırladığı “Değişim ve Gelişim İçin Kadınlar Meslek Ediniyor” projesinin ardından şimdi de 'Sinemaya Mor Bir Dokunuş' adlı projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Belediye yaptığı kadın projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Bağlar Belediyesi Proje Ofisi tarafından yürütülen ve Anna Lindh Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilecek olan 'Sinemaya Mor Bir Dokunuş'; Zula Hikâyeler projesi hayata geçirilecek. Bu proje 18-30 yaş arasında sinema eğitimi almamış tüm kadınlara açık olacak.

'Sinemaya Mor Bir Dokunuş' Zula Hikayeler proje koordinatörü Esra Özban, sinemaya ilgisi olan ancak sosyo-ekonomik koşulları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve bölgenin politik sebeplerinden dolayı sinema eğitimine erişememiş kadınlara açık olduğunu belirtti. Toplam 25 kadınla projeyi hayata geçireceklerini söyleyen Özban, “Proje 5 ay sürecek. 3 ay daha çok teorik eğitim süreci olacak, bir ay çekimler ve bir ay ise kurgu süreci olarak tasarladık. Dolayısıyla bu 5 aylık projeden 25 kadının 5 kişililik gruplar halinde 5 film üretmesini bekliyoruz. Projenin kadınların kendileri bir şeyler paylaşarak film yapmalarının güzel bir olanak olduğuna inanıyoruz” dedi.

Senaryoyu kadınlar yazacak

Sosyo-kültürel etkinliklerle kadınların görünürlüğünün artmasına yardımcı olacaklarını kaydeden Özban, “Diyarbakır'daki kadınların gizli kalmış, anlatamadığı ve ya bir şekilde anlatmak istediklerini ekrana taşınmasını istiyoruz. Bunun için böyle bir ayrıcalık yapmak istiyoruz” diye konuştu. Sinemanın kadınların kendini ifade edebilecekleri güzel bir alan olduğunu dile getiren Özban, “Yine kadınlarla hep beraber tartışarak, öğrenerek ve paylaşarak bir şeyler yapmak önemli. Bu akademik bir eğitim değil, daha çok deneyim aktarımı üzerinden ilerleyecek bir eğitim. Oradan çıkacak senaryolar oraya gelecek insanların yaşadıkları, anlatmak istediklerinin payı olacak. Bu nedenle çıkacak projeler kadar kadınların hep beraber üretmeleri ve çalışmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz” ifade etti.

Sinema eğitiminden faydalanmak isteyen kadınların 30 Kasım'a kadar Bağlar Belediyesi Proje Ofisine başvurularını yapmaları gerekiyor. 'Sinemaya Mor Bir Dokunuş' proje eğitimlerinin 24 Kasım 2012'de başlayacak ve 5 ay sürecek. Diğer yandan 'Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler projesi'ne kapsamında hikayesini paylaşmak ve filmlerini üretmek isteyen kadınların zulahikayeler@gmail.com adresinden de başvurularını yapabilecek.
 

Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2012
Başvuru Adresi: Bağlar Belediyesi Proje Ofisi- Sento Caddesi Toptancılar Sitesi Arkası - Diyarbakır
zulahikayeler@gmail.com