1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'ın temel sorunu yol ve kaldırım
Bağlar'ın temel sorunu yol ve kaldırım

Bağlar'ın temel sorunu yol ve kaldırım

Diyarbakır'ın en büyük ilçesi olan Bağlar da, Bağlar Belediyesi hizmet memnuniyet anket araştırması yaptı.

A+A-
Bağlar Belediyesinin hizmetlerinden vatandaşların memnuniyetini belirlemek amacıyla, 3302 hanede yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.
 
Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER) tarafından 2015 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen araştırma TÜİK 2014 verilerine dayanılarak sokaklardan rastgele seçilen örneklerle gerçekleştirildi. 
 
Bağlar'ın temel sorunu yol ve kaldırım
 
Yapılan araştırmada, yurttaşların  yerel yönetim hizmetleri açısından önemli gördükleri sorunların “neler olduğu” sorusuna “yol ve kaldırım” cevapları verildi. İkinci temel sorun “çöp ve temizlik hizmetleri”, üçüncü “altyapı, kanalizasyon, içme suyu sorunu, yoksullara sosyal destek” ve “yeşil alan yetersizliği” olarak ortaya çıktı. “Bağlar ilçesinde yaşamaktan mutlu musunuz?” sorusuna ise %63,8 Bağlar'da yaşamaktan mutlu oldukları cevabı verildi.
 
 Yerel yönetimlere ilişkin tutumda yer verilen bir diğer konu Bağlar Belediyesi yönetiminin “Sizi temsil ettiğini düşünüyor musunuz” sorusuna ilişkin oldu.  Anket araştırma grubunun %66,8'i Bağlar Belediye yönetiminin kendini temsil ettiğini düşündüğünü söyledi.
 
10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde Diyarbakır'da oy kullananların %66,3'ü S.Demirtaş'a, %23,8'i R.T.Erdoğan'a ve %0,4'ü E. İhsanoğluna oy verdiğini belirtti. Oy kullanmadım diyenlerin oranı ise %9,5'de kaldı.
 
Son olarak bugün genel seçim olsa araştırma grubunun %66,8'i HDP'ye, %22,3'ü AKP'ye, %0,4'ü CHP'ye, %0,1'i MHP'ye, %0,1'i TKP'ye, %0,1'i SP'ye, %1,8'i Hüda-Par'a oy vereceğini söyledi. Araştırma grubunun %4,3'ü kararsız olduğunu söylerken, %4,3'ü ise oy kullanmayacağını belirtti.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT