1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'ın sorunları tartışıldı
Bağlar'ın sorunları tartışıldı

Bağlar'ın sorunları tartışıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Bağlar bölgesindeki muhtarlarla yaptığı toplantıda taziye evi, harabe evlerin yıkılması, köy yollarının asfaltlanması gibi sorunlar tartışıldı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin stratejik plan çalışmaları kapsamında muhtarlarla yaptığı toplantı, Bağlar bölgesi ile devam etti.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanları Birsen Kaya Akat ve Eşref Güler ile birlikte Bağlar Mahallesi muhtarlarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda yapılan toplantıya 39 mahalle muhtarı katıldı.

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, katılımcı yönetim anlayışıyla stratejik planlamayı halkla birlikte yapacaklarını belirterek, pratik çalışmaları da birlikte hayata geçireceklerini söyledi. Anlı, “Bırakın Türkiye'yi dünyada bile böyle bir örnek yoktur. Sizler mahallenin temsilcisi olarak sorunları bize taşıyıp tartışacak ve bunun takipçisi olacaksınız. Bizler sizin adınıza buradayız. Aramızda hiçbir fark yoktur” diye konuştu.

Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat ise, halkın sorunlarını yakından takip etmek ve bunun için çözüm üretmek için sıklıkla bir araya geleceklerini belirtti. En iyi hizmeti verebilmek için muhtarlardan destek beklediklerini belirten Akat, "Size en iyi hizmeti verebilmek için sizlerden destek bekliyoruz. Birlik olursak halkımıza daha iyi yanıt oluruz. Muhtarlarımızın bunun için çaba göstereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Muhtarların söz aldığı toplantıda, ilaçlamanın sorunlu olduğu, Karacadağ bölgesinde tarım arazilerinde hayvanların besleneceği alanların olmadığı ve rehabilite edilmesi istendi. Mikro kredi konusunda belediyenin çalışma yapması istenirken, eğitim destek evlerinin sayısının artması ve maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrenci çocukları için burs imkanın sağlanması talep edildi.

Kentsel dönüşüm için çalışmalarında TOKİ ve belediyelerin hızlı çalışma başlatması, harabe evlerin yıkılması gerektiği belirtildi. Yoksul nüfusun yoğun olduğu Bağlar bölgesinde maddi veya gıda yardımı yapılması, bu kişilerin nişan, düğün, taziye gibi etkinliklerini yapabilmeleri için çok yönlü yapılar yapılması talep edildi. Muradiye Mahallesi'ndeki kuşçular için kent dışında bir yer tahsis edilmesi ve kaldırım işgallerine karşı önlem alınması önerildi.

Toplantıda ayrıca Fatihpaşa Mahallesi'ne yerleşen zor koşullarda olan çok sayıda Suriyelinin bulunduğunu ve buna yönelik önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi.


(ÜN-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT