1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'ın sokakları engel tanımayacak
Bağlar'ın sokakları engel tanımayacak

Bağlar'ın sokakları engel tanımayacak

Bağlar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Bağlar'da çeşitli cadde ve sokaklarda yıpranmış ve bozulmuş kaldırımları döşeme çalışmalarını başlattı. Bağlar'da kaldırımlar görme engelli vatandaşlara uygun hale getiriliyor.

A+A-

Bağlar'ın dar sokakları yeniden elden geçiriliyor

Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri, Bağlar Fatih, Girne, Nüket Coşkun, Gürsel, Göçmenler ve Kardeşlik Caddelerinde eskimiş ve yıpranmış kaldırım taşlarını kaldırıp yerine bazalt kaldırım taşlarını döşemeye başladı. 
 
Geçen yıldan bu yana devam eden 5 Nisan Mahallesi'nde 33.000 metrekare alana parke taşı döşeme işi ve Bağlar'ın muhtelif yerlerinde toplamı 64.000 metrekareyi bulan kaldırım taşı ve parke taşı döşeme işleri ise bu yıl içerisinde tamamlandı. 2012-2013 yıllarını kapsayan, başta Kaynartepe olmak üzere Körhat, Mevlana Halit, Yunus Emre, Alipınar, 5 Nisan, Muradiye ve Fatih Mahallelerinde toplam 105.000 metrekare parke taşı döşeme çalışması ise halen devam etmekte. Cadde ve sokaklara ilişkin yürütülen projelerinin devam edeceğini ifade eden Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Taş, kış öncesi hazırlıkların tamamlanarak vatandaşlarının mağdur olmaması hususunda hassasiyetle duracağını belirtti.

Engelliler kaldırımlarda engelsiz yürüyecek

Bağlar'da kaldırımlar görme engellilere uygun hale getiriliyor. Bağlar'da yapımına başlanan ve yenilenen kaldırımlarda engelli vatandaşların daha rahat dolaşmalarını sağlamak amacıyla görme engellilere göre adım tuğlası taşlar döşeniyor. Bağlar Belediyesi, görme engellilerin günlük yaşamda ihtiyaçlarını yardım almadan karşılamaları için hissedilebilir yüzey malzemesi kullanacak. Kullanılan malzemeler görme engelli bireylerin dokunma duyusuna hitap edecek olup yön değiştirmesini sağlayacak ve engellemeler konusunda uyaracak.