1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlar'ın Sênc sergisine yoğun ilgi
Bağlar'ın Sênc sergisine yoğun ilgi

Bağlar'ın Sênc sergisine yoğun ilgi

Bağlar Belediyesi Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencileri Sênc/Çeper adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi'nin destek sunduğu fotoğraf sergisi yoğun ilgiyle devam ediyor.

A+A-

Eğitim Destek Evi Fotoğraf Atölyesi öğrencileri eserlerini hafta sonu Sümer Park Amed Sanat Galerisi'nde vatandaşın beğenisine sundu. Açılışa Bağlar Belediyesi yöneticileri, Destek Evi hocaları, Destek Evi öğrencileri ve çok sayıda kişi katıldı. Yıl boyunca gördükleri eğitimleri Bağlar'ın her sokağında fotoğraf çekerek deneyen öğrenciler, yaşadıkları şehri, ilçeyi ve semti anlatmayı hedefledi. Öğrencilerin dikkatinden kaçmayan Bağlar'ın nüfus yoğunluğu, ekonomik sorunları ve yoksulluğu ise eğitim görenleri fotoğraf sergisinde birleştiriyor. Bağlar Belediyesi Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencileri Sênc/Çeper adıyla açtıkları serginin ana mesajlarından birinin de kötü koşulları ve aynı zamanda güzel şeyleri fotoğraflarla vatandaşa göstermek olduğunu vurguladı.
 
Yaşadıkları şehri, ilçeyi ve semti anlatmak için Bağlar'ı seçtiklerini söyleyen Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerinden Medine Kaya, bir yıl boyunca fotoğraf eğitimini gördüklerini dile getirdi. Kaya, “Biz Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nde birçok kişiyle birlikte bir yıl önce fotoğraf eğitimine başladık. Bağlar'ı anlatmak istiyorduk. Çünkü Bağlar'da doğup büyüdük. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorduk. Bu sevgimizi bu isteğimiz ve yaşadıklarımızı anlatmak için böyle bir sergi açtık. Kötü ve güzel koşulları göz önüne sermek istedik. Açıkçası amacımız yaşadığımız şehri anlatmak, yaşadığımız ilçeyi ve semti anlatmaktı. Bağları bu nedenle seçme kararı alarak fotoğraf sergisini açtık” diye konuştu.

Sergiye katılan öğrencilerden biri olan Ahmet Hebûn Yazıcı ise yaklaşık bir yıldır çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu: “Fotoğraf çekerken çok zorlanmadık. Çünkü bire bir yaşadığımız şeylerdi zaten. Daha çok sosyal, siyasi ve ekonomik sorunları dile getirdik”.
 
Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerinin Sênc/Çeper adlı fotoğraf sergisi 13-17 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak.