1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlar'ın 5 Nisan Mahallesi meydana kavuşuyor
Bağlar'ın 5 Nisan Mahallesi meydana kavuşuyor

Bağlar'ın 5 Nisan Mahallesi meydana kavuşuyor

Bağlar Belediyesi, 5 Nisan Mahallesi'nde bulunan boş bir alanı meydan olarak düzenleme çalışmalarına başladı. Belediye 2500 metrekarelik alanı kamulaştırarak, medyana dönüştürmesi ile mahalle sakinlerinin yüzünü güldürecek.

A+A-

Bağlar Belediyesi tarafından 5 Nisan Mahallesi'ne meydan kazandırmak için yürütülen projeler kapsamında beton dökme çalışmalarına başladı. Boş alanın kışın su birikintilerinden ve yaz aylarında ise tozları ortadan kaldırarak daha şık ve güzel bir görümün sağlanması için çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan çalışmalar çerçevesinde meydan zemini yenilendi. Mahallenin daha modern ve temiz görünümü için ağaç dikimini de yapan belediye, ağaçlandırma çalışmalarının ardından da aydınlatma işlemlerini gerçekleştirilecek.

Yeşil ilçe olacak

Konu hakkında bilgi veren Bağlar Belediyesi Peyzaj mimarı Ferit Tutşi, plansız kentleşme nedeniyle yaşam alanlarının günden güne betonlaştığını belirterek, yaptıkları yeşil alan çalışmalarıyla Bağlar'a yeni bir güzellik kattığına vurgu yaptı. Tutşi, “Bağlar ilçesi son yıllarda yeşil alanları, parkları ve ağaçlandırılan sokaklarıyla 'Diyarbakır'ın en yeşil ilçesi olma yolunda hızla ilerliyor.  Bu kapsamda belediye sınırları dâhilinde bulunan 5 Nisan Mahallesi'ndeki 2500 m2'lik alanı kamulaştırarak meydan ve peyzaj düzenleme çalışmalarına başladık. Yakın zamana kadar çöp ve çamur içinde olan proje alanı birkaç gün süren çalışmalar ile görsel bir yaşam alanına dönüştürülecek. Modern çocuk oyun grupları, dinlenme alanlarının yanı sıra doğal taşlarla yapımına başlanan meydan aynı zamanda, etkinliklere ev sahipliği yapacak” dedi.