1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlar'da Zula Hikayeler hayat bulacak
Bağlar'da Zula Hikayeler hayat bulacak

Bağlar'da Zula Hikayeler hayat bulacak

Bağlar Belediyesi'nin, “Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler” projesi “kadınların hikayesi, kadınların kurgusu” şiarıyla eğitim çalışmaları devam ediyor.

A+A-

Bağlar Belediyesi tarafından yürütülen ve Anna Lindh Vakfı'nın desteğiyle gerçekleşen Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler projesi tüm hızıyla devam ediyor. Projenin uluslararası ortağı Coop-Net 'le gerçekleştirilen belgesel atölyesinde Finlandiyalı belgesel yönetmeni Laura Meriläinen ile belgesel sinema, belgesel türleri, belgeselin yapım sürecine dair bir atölye gerçekleştirildi. Helsinki'de gazetecilik eğitimi alan ardından Güney Afrika'da belgesel üzerine yüksek lisansını tamamlayan yönetmen, kadınlarla yürüttüğü atölyenin oldukça verimli geçtiğini ve ilerleyen zamanlarda da burada gerçekleşecek projelerde ve yapımlarda yer almaktan gurur duyacağını belirtti.

Belgesel sinemanın bölge özelinde ve dünya genelinde önemini vurgulayan Meriläinen, hafta sonu verdiği atölyenin kendisine de çok şey kattığını, buradaki Kürt kadınlarının hem bölgede yaşanan sorunlara ilişkin hem de kadın sorununa ilişkin anlatacaklarının belgesel sinemaya ve toplumsal hafızanın gelişimine büyük katkı sunacağını düşündüğünü ifade etti.

Mart ayından itibaren senaryo çalışmalarını hızlandıracaklarını söyleyen proje ekibi, hikayelerin yavaş yavaş ortaya çıktığını ve Nisan ayında çekimlere başlayacaklarını aktardı. Projenin eğitim ve film yapım sürecinin bütün aşamalarında kadınlar yer almakta.

Toplam 5 ay sürecek olan proje, 3 ay teorik eğitim, bir ay çekimler ve bir ay kurgu sürecinden oluşacak. Bu projeyle 25 kadının 5 kişilik gruplar halinde 5 film üretmesi hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT