1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlar'da Planlanan projeler bir bir hayata geçirildi
Bağlar'da Planlanan projeler bir bir hayata geçirildi

Bağlar'da Planlanan projeler bir bir hayata geçirildi

Bağlar Belediyesi son 1 yılda yapmış olduğu çalışmalar hakkında halkı bilgilendirdi. Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, 2014 seçimlerine kadar planlanan çalışma programını ve projeleri hakkında bilgi vererek toplantıya katılanların önerilerini aldı.

A+A-

Bağlar Belediyesi, 2012 yılında yaptıkları çalışmalar ve Bağlar'daki sorunlara ilişkin fikir alışverişinde bulunmak üzere halk ve meclis üyeleri ile Belediye Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Toplantıya Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, Bağlar Belediye Başkan Yardımcıları Osman Kaya, Nimet Taş, Yüksel Aslan Acer, Belediye meclis üyeleri ve Bağlar halkı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Baran, 5 yıllık stratejik planlama yaptıklarını ve 4 yıl boyunca birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi. Baran, geçmiş yıllara çok girmeden geçen yıl başlattıkları ve bu yıla sarkan çalışmalarının yanı sıra 2014 seçimlerine kadar planladıkları projeleri paylaşmak istediklerini belirtti. Baran, “Bu toplantıda dile getirilen faaliyetlerimizin son hali değil, taslak mahiyetindedir. Kesin yapılacak çalışmalarımız var, önerilerle zenginleştireceğimiz konularda olacak. Özellikle sizlerin bu konuda katkılarını bekliyoruz. Siz mahalle sakinleri olarak önereceğiniz ve ekleyeceğiniz öneriler önemli. Bunları da yapılacak projelere ekleyerek ortak bir planlama yapacağız. Bu planlama sonuçlandıktan sonra ileriki süreçlerde de ikinci bir aşama olarak tek tek mahallelerde toplantılar şeklinde ve ya esnaf ziyaretleri yapılarak yurttaşlarımıza çalışmalar sunulacak” dedi.
 
Neler yapıldı, neler yapılmadı? konuları halkla paylaşılacak

İmar Müdürlüğü, Fen işleri, Zabıta, halkla ilişkiler ve belediyenin mali durumuna ilişkin görüş ve önerilerini de almak istediklerini dile getiren Baran, yapılan anketlerde Bağlar Belediyesi'nin birinci çıktığına dikkat çekti. Baran, “Bildiğiniz gibi dört yıl boyunca hemen her araştırma da Bağlar Belediyesi en başarılı belediye seçildi. En son Şubat ayında yapılan araştırmada yine belediyemiz birinci çıktı. Fakat bunları halka mal etme, neleri yaptık, neler eksik kaldı ve neden yapamadıklarımızı paylaşmak gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
2013 yılında birçok proje halkın hizmetine sunulacak

Toplantıda, Fen İşleri Müdürlüğü'nün faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Sorumlu İnşaat Mühendisi Yılmaz Abiş, yapılan çalışmaları slayt eşliğinde anlattı. Abiş, “2012 yılında planlamış olduğumuz projelerimizden olan 55 bin m2 Göletli Park yapımı ile Rıhan Parkı'nın devamı olan DSİ Kapalı kanal üstü 20 bin m2'lik parklarımızda tamamlandı. Yine engelli yurttaşlarımıza yönelik Bağcılar Mahallesi'nde tasarladığımız ve Sosyal Kent Sitesi ve Yenihal Caddesi üzerinde bulunan iki adet parkımız da halkımızın hizmetine sunulduk.

2012 yılının programına dahil olan Kaynartepe, Muradiye, Yunus Emre, Mevlana Halit, 5 Nisan ve Alipınar Mahalleleri'nde sokakların parke taşı ile döşenmesi çalışmalarımızdan Kaynartepe ve Mevlana Halit mahallelerimizin sokakları tamamlanmış olup, 2013 yılda diğer mahallelerimizdeki çalışmalarımız devam etmektedir. Bağlar Dörtyol'a bağlanan Nükhet Coşkun, Girne, Göçmen, Görsel, Fatih ve Kardeşlik Caddeleri'nin mevcut kaldırımlarının sökülerek bazalt kaldırım çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.
 
Daha sonra söz alan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz ise, belediyenin yaptığı projeleri çok önemsediklerini ve başarılarından dolayı kutladıklarını söyledi. Yılmaz'ın ardında da Zabıta, halkla ilişkiler ve belediyenin mali durumuna ilişkin birim müdürlükleri birer sunum yaptı. Bağlar Belediye Başkan Yardımcıları Osman Kaya ve Nimet Taş da, halktan gelen önerileri alarak, sorulara cevap verdi. Toplantıda öne çıkan önemli konulardan bazıları şöyle sıralandı:

2012 yılında yapılmış ve devam eden projeler

Ek Hizmet binası ve ikmal kampusü, Sabit semt pazarı, Bağcılar Mahlallesi ulaşıma açılmış olan imar yollarının asfalt, kaldırım ve parke taşı döşemesi, Bağlar'a bağlı mahalle köylerin iç yollarının stabilize malzeme ile düzeltilmesi.
 
2013 yılında yapılacak projeler

Aydın Arslan bulvarı orta refüj ve yağmursuyu deşarj hattının yapılması, Sunay Caddesi Bulvarında kaldırım, orta refüj ve yağmursuyu deşarj hattı ve bina cephelerinin düzenlenmesi, Kaynartepe, Yunus Emre mahallelerimizde çocuklara yönelik yüzme havuzu ve çocuk oyun evleri yapılması, Alipınar Mahallesi'nde gençlere yönelik spor kompleksi, Gömmetaş, Sarıdalı, Topraktaş, Taşdirek köylerinde 4 adet taziye evlerinin yapımı, Topraktaş, Taşdirek, Yukarımolali, Karaveli, Pınaroğlu ve Asi köy yollarının beton asfalt ile kaplanması.

HABERE YORUM KAT