1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'da operasyon sürüyor
Bağlar'da operasyon sürüyor

Bağlar'da operasyon sürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde 15 Mart tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar devam ediyor.

A+A-

Polis Özel Harekat (PÖH) ile Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinin müşterek düzenlediği operasyonlarda PKK'lılar tarafından binadan binaya geçiş için duvarlarda açılan çok sayıda mazgal tespit edilirken, operasyonlarda evlerde saklanan yüklü miktarda mühimmat ele geçirildi. 


Bağlar ilçesi Kaynartepe mahallesinde barınan PKK'lılara yönelik başlatılan operasyon devam ediyor. Mahallenin tüm giriş çıkışları zırhlı araçlar tarafından kuşatılırken, operasyona katılan PÖH ve JÖH timleri 4 ayrı koldan ilerlemelerini sürdürüyor. Güvenlik kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlarda sokak sokak temizlik yapılarak barikatlar kaldırılıp, tuzaklar tek tek imha ediliyor. Güvenlik kuvvetleri girdikleri bölgelerde evlerde de arama yaparak olası tuzaklamaları imha ederken, operasyonlarda PKK'lıların kaçışlarını sağlamak için bir çok bölgede binadan binaya geçişlerde kullanılmak üzere duvarlarda mazgalların açıldığı görüldü.

YATAK ODASINDAN ARKA BİNAYA GEÇİŞ İÇİN MAZGAL AÇILDI

PKK'lıların güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya girdikten sonra bulundukları binalarda açtıkları mazgallardan kaçtıkları tespit edilirken, bir evin yatak odasının duvarındaki mazgal dikkatleri çekti. Sahiplerinin bırakıp kaçtığı evin yatak odasından arka binaya duvardan geçiş yapan PKK'lılar, güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya girdikten sonra buradan kaçıyor. Operasyonlarda bir çok evde açılan mazgal ile diğer binalara geçiş yapıldığı tespit edildi. Bağlar ilçesi Kaynartepe mahallesinde bitişik olan bir çok binada duvarlarda mazgal açan PKK'lılar, ayrıca sahipleri tarafından terk edilen evleri mühimmat deposu olarak kullanıyor.

OPERASYONDA ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT BULUNDU

Güvenlik kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlarda, PKK'lılar tarafından kullanılmak üzere hazırlanan çok sayıda silah, roket atar ve bu silahlara ait mühimmat bulundu. Çanta içerisinde gizlenen mühimmatlara güvenlik kuvvetleri tarafından el konuldu.


Büyük titizlikle yürütülen operasyonlarda PKK'lılar tarafından kazılan hendek ve sokaklarda kurulan barikatlar kaldırılırken, bir çok cadde ve sokağın PKK'lıların gizlenmesi için bez, halı ve çarşafla kapatıldığı tespit edildi. Kaynartepe mahallesinde güvenlik kuvvetleri tarafından başlatılan operasyon devam ederken, yer yer güvenlik kuvvetleri ile PKK'lılar arasında çatışmalar yaşanıyor.

PKK'LILAR KAÇIŞ İÇİN KANALİZASYONLARI KULLANIYOR


Operasyonlara havadan çektiği görüntülerle yön veren Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne ait polis helikopteri tarafından alınan görüntülerde bazı bölgelerde sıkışan PKK'lıların rögar kapaklarını açıp kanalizasyonlardan kaçtığı tespit edildi. Çekilen görüntülerde bir sokakta sıkışan 6 PKK'lının rögar kapağını açarak kanalizasyona girdiği an be an kaydedildi. PKK'lıların kanalizasyonlara girdikten sonra bölgeden kaçtığı tespit edildi. 

 

(AKK-HO-Y)

 

HABERE YORUM KAT