1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'da 'Neden özyönetim?' toplantısı
Bağlar'da 'Neden özyönetim?' toplantısı

Bağlar'da 'Neden özyönetim?' toplantısı

DBP Bağlar İlçe Örgütü, özyönetimin neden gerekli olduğuna dair bilgilendirme amacıyla halk toplantısı düzenledi.

A+A-

Özyönetimin ilan edildiği bölgelerinde devletin halka yönelik abluka ve saldırılarına dikkat çekmek amacıyla DBP Bağlar İlçe Örgütü tarafından halk toplantısı gerçekleştirildi. Bir düğün salonunda düzenlenen toplantıda konuşan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, savaşın yeni bir boyut kazandığını ifade etti ve halkların Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana dayatılan Türklük olgusuna karşı var olma mücadelesi verdiğini dile getirdi.
 
Son 40 yılda Öcalan öncülüğünde Kürt halkının da bu direnişi sergilediği ifade eden Şimşek, "Kürt halkı gibi diğer halklar da kendisine tekçiliği dayatan sisteme karşı mücadelelerde bulunmuştur. Şuan bunu Ortadoğu'da yaşananlar ile görmek mümkün. Şuanda birçok alanda halkımız kendi kendini yönetme mücadelesi vermekte, Rojava'da kadın öncülüğünde bir kazanım ve yeni yasam elde etmiştir. Bu Ortadoğu halkları için büyük bir umut kaynağı olmuştur" dedi.
 
Özyönetimin iyi anlaşılabilmesi için herkesin çevresinde bunu dile getirmesi ve yayması gerektiğini belirten Şimşek, devletin bilinçli olarak yaptığı karalama politikalarına karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Sözlerine demokratik özerkliğin sadece Kürtlerin istediği bir yönetim biçimi olarak lanse edildiğini söyleyen Şimşek, "Bu sadece Kürtlerin istediği bir yönetim biçimi olmamakla birlikte halk bunu alana kadar mücadelesinde ilerleyecektir" dedi.
 
DTK Sağlık Komisyonu Üyesi Saliha Aydeniz de özyönetimin boyutlarının hayata geçirildiğini ve bunun daha da ilerletilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler