1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'da kent meydan projesi
Bağlar'da kent meydan projesi

Bağlar'da kent meydan projesi

Diyarbakır Bağlar Belediyesi, Şeyh Şamil Mahallesi'ne meydan yapılması çalışmasına başladı. Şeyhşamil Mahallesi'nde bulunan boş bir alan bu amaçla kamulaştırılarak çalışmalara başlandı.

A+A-

Şeyh Şamil Mahallesi Kent Meydanı projesi kapsamında çalışmalarına başlayan Bağlar Belediyesi kamulaştırılan alanda meydan ve peyzaj düzenlemesine başladı. Eski Bağlar'daki çarpık kentleşme nedeniyle boş alanlarının yok denecek kadar az olması nedeniyle en küçük fırsatı bile değerlendiren Bağlar Belediyesi, Bağlar'a insan ihtiyaçlarına uygun ve estetik bir çevre görünümü kazandırmayı hedefliyor. Şeyh Şamil Mahallesi Kent Meydanı çalışmasını değerlendiren Bağlar Belediyesi yetkilileri, uzun zamandır proje kapsamında alan araştırması yaptıklarını ve araştırma sonucunda en uygun alanı kamulaştırarak çalışmalarına başladıklarını belirttiler.

Meydanda tandırlar da olacak

Yazın toz, kışın ise çöp ve çamur içinde olan proje alanının belediyece kamulaştırıldıktan hemen sonra yapılan çalışmalarla ihtiyaca uygun bir kentsel alan haline getirilmesi amaçlanıyor. Kent meydanında dinlenme alanlarının yanı sıra mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda ekmek tandırları da kurulacak. Alana döşenecek tandırlarla yurttaşların daha rahat ve temiz bir mekanda ihtiyaçlarını karşılayabileceğini belirten Bağlar Belediyesi, amaçlarının mahallelinin temel ihtiyaçlarından birisi olan ve aile ekonomisini de doğrudan etkileyen ekmek pişirme ihtiyacını yaz-kış demeden kolaylıkla ve hijyenik bir ortamda sağlamak olduğunu kaydetti.

Şeyh Şamil Mahallesi Kent Meydanı için sert zemine tuğla, traverten, mermer ve bazalt taşı gibi çeşitli taşlar kullanılacak. Ayrıca yeşil alan dışında da çocuk oyun grupları yer alacak ve zemin dökme kauçuk ile kaplanacak. Bu şekilde çocukların herhangi bir kazaya mahal vermeden oyun gruplarından yararlanması sağlanacak.

HABERE YORUM KAT