1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar'da bir haftada 15 ton tavuk imha edildi
Bağlar'da bir haftada 15 ton tavuk imha edildi

Bağlar'da bir haftada 15 ton tavuk imha edildi

Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün yaptığı denetimler sonucunda çok sayıda miadı dolmuş ürüne rastlandı.

A+A-

Bağlar'da son bir haftada Urfa yolu, Mardin yolu ve Bağcılar Mahallesi Yeni Sebze Hali sosyal tesislerindeki soğuk hava depolarında yapılan denetimlerde son kullanma tarihi geçmiş yaklaşık 15 ton tavuk etine el konarak imha edildi.

Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne gelen ihbarlar ve yapılan rutin denetimlerde son bir hafta da Bağlar'daki soğuk hava depolarında son kullanma tarihi geçmiş yaklaşık 15 ton tavuk eti ele geçirildi. Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün gıda masası yetkililerinin de hazır bulunduğu denetimlerde 5996 Sayılı Kanun kapsamında tutulan tutanaklar karşılığında tavuk etlerine el konuldu. Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürü Lütfi Taylan ve Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Ramazan Yaman Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nde bir araya gelerek konu hakkında birer açıklama yaptı.

'Sokak aralarında ve pazarlarda et ürünleri almayın'

Taylan, son bir haftada zabıta ekiplerinin yaptığı yoğun denetimler ve bazı yurttaşlarında şikâyetleri sonucunda halkın sağlığını tehdit eden birçok ürün ele geçirdiklerini söyledi. Taylan, “Gerek pazarlarda ve gerekse soğuk hava depolarında yapmış olduğumuz denetimlerde Urfa yolu, Mardin yolu ve Bağcılar Mahallesi Yeni Sebze Hali içerisinde iki gün önce 12 ton ve son yaptığımız baskında da yaklaşık 3 ton kullanma tarihi geçmiş tavuk etine el koyduk. Biz Bağlar Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte gerekli cezai işlemleri yaptık” dedi.

Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak yurttaşların sağlığını hiçe sayan art niyetli kişilere göz açtırmayacaklarını dile getiren Taylan, konuşmasının devamında şunları vurguladı: “Ekiplerimiz kesinlikle halkın sağlığını göz önünde bulundurarak art niyetli kişilere fırsat vermeyecek. Bu konuda halkımızın da duyarlı olması lazım, rast gele yerlerden tavuk ve et ürünlerini almamaları gerekir. Halkımız sokak aralarında ve pazarlarda bu tür satışları gördüklerinde bize bildirmelerini istiyoruz. Rutin kontrollerimiz devam edecek.”

'Birden fazla cezai yaptırım gündemde'

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak gıda denetimlerini 5996 Sayılı Kanun kapsamında yürüttüklerini kaydeden Gıda ve Yem Şube Müdürü Ramazan Yaman ise, Yaptıkları çalışmalar özellikle gıda konusunda sadece il müdürlükleri değil, birçok kurumunda ilgi alanında olduğunu belirtti. Yaman, zaman zaman diğer kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını, bu amaçla Diyarbakır ilinde gıda masaları kurulduğunu ve ilgili kurumlar da bu kurula üye olduğunu söyledi. Yaman, “Miadı geçmiş ürünlerin yakalandığı işyerlerinin aynı zamanda il müdürlüğümüzde herhangi bir işletme ve kayıt belgelerinin olmadığı anlaşıldığından dolayı hem gıda mevzuatları açısında hem de işletme kayıt belgesi olmaması nedeniyle de birden fazla yaptırım gündeme gelecektir. Bu tür ortak çalışmalarımız geçmişte olduğu gibi yine birlikte devam edecektir” diye konuştu.
 

'Tüketicimize büyük görevler düşmektedir'

“Burada amacımız halkın sağlığıdır” diyen Yaman, “Sağlık her şeyden önce gelir. Burada tabi kurumlar üzerine düşen görevi yapıyorlar ama özellikle tüketicimize büyük görevler düşmektedir. Tüketici satın aldığı ürünlere dikkat etmeli, ilgili bakanlıktan izinli olup olmadığı, son tüketim tarihi geçip geçmediği, muhafaza koşulları, hijyen koşulları bu yönüyle de kontrol etmeli. Herhangi bir olumsuzluk görüldüğünde de il ve ilçe gıda tarım ve hayvancılık veya Alo 174 gıda hattına şikâyetlerini bildirebilirler. Yine aynı şekilde belediye başkanlıklarımıza ve zabıta müdürlüklerimize bilgi verirlerse yine ortak bir çalışma ile gerekli denetimler yapılacak. Mevzuatlar gereği gerekli yaptırımlar uygulanacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT