1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlar'da anadil etkinliği
Bağlar'da anadil etkinliği

Bağlar'da anadil etkinliği

Bağlar Belediyesi Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi, 21 Şubat Uluslararası Dünya Anadil Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenledi.

A+A-

Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Salon'unda yapılan etkinliğe Bağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Sema Koç, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sibel Çakın Bayhan, destek evi hocaları, Yazar Feratê Dengizî, Dengbêj Mehmet Şerifê Farqinî ve çok sayıda mahalleli katıldı. Etkinlikte sunum yapan Ahmet Yalçınkaya dil mücadelesinin evrensel tarih sürecinden bahsederek, Türkiye'de 36 dilin konuşulduğunu ve günümüzde bu dillerden birçoğunun unutulduğunu dile getirdi. Ana dil günü nedeniyle bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Sema Koç ise, anadilde ve anadilin kullanılmasının yaşamsal değerine vurgu yaparak katılımcıları selamladı. Koç, “Dil yok olursa uygarlıkta yok olur. Bunun için biliyorsunuz Kürtçe dili tarihi bir bildir ve birçok lehçesi bulunmaktadır. Burada olmamızın sebebi de Kürt diline hizmet etmektir” dedi.

Koç'un ardından söz alan Dengbêj Mehmet Şerifê Farqinî de Kürt yazarlarının Kürt tarihine yüzeysel bakmamaları gerektiğini söyledi. Kürt dengbejlerinin Kürt dilini koruyarak bugünlere geldiğini vurgulayan Farqinî, “Yazarlarımız tarih konusuna değindiği zaman çok sayıda yazarımızın isimlerini unutuyorlar. Bunlardan biri de Hesenê Kürt'tür. Kürt dilini ayakta tutarak bugünlere getiren dengbêjlerimizdir.” diye konuştu.

'Kürtlerin dili ölecek bir dil değil'

Feratê Dengizî ise yaptığı konuşmada belediyenin hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini sunduğunu belirterek şöyle konuştu: “UNESCO azınlık dilleri korumaya çalışıyor. Ancak Kürtlerin dili yasak olduğu için bizde böyle bir günde toplanmış bulunuyoruz. Yoksa Kürtlerin dili ölecek bir dil değil, 40 milyon insanın kullandığı diri bir dilidir” . Konuşmalardan sonra Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi kursiyerleri anadil gününe ilişkin birer şiir okurken, Dengbêj Mehmet Şerifê Farqinî'in söylediği Kürtçe şarkılar büyük alkış aldı.

HABERE YORUM KAT