26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,129
  %0.30
 • Dolar
  3,0833
  %0.37
 • Euro
  3,3682
  %0.70

Bağlar Jiyan Semt Pazarcıları eğitimde buluştu

Bağlar Jiyan Semt Pazarcıları eğitimde buluştu

04 Mart 2013 Pazartesi 20:19

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi ile Bağlar Belediyesi Ana Çocuk Sağlık Merkezi ortaklaşa Kadın Semt Pazarcılarına birer eğitim verdi.

Kardelen Kadın Evi ile Ana Çocuk Sağlık Merkezi ortaklaşa Jiyan Semt Pazarı'nda çalışacak kadınlara toplumsal cinsiyet rolleri ve hijyen konulu birer eğitim verdi. Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda toplanan kadınlara Ana Çocuk Sağlık Merkezi çalışanlarından Evin Serin hijyen konulu eğitimi verirken, Belediye Meclis Salonu'nda toplanan kadınlara da Sosyolog Yıldan Altun toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki farkları anlattı. Altun, toplumsal cinsiyet ve biyolojik cinsiyetin birbirinden farklı şeyler olduğunu, biyolojik cinsiyetin anatomik olarak kadın ve erkek olarak dünyaya gelmek demek olduğunu söyledi.

Toplumsal cinsiyetin ise toplum tarafından kadın ve erkek olarak nasıl davranılması gerektiği, nasıl yaşanması gerektiği konularında biçilmiş roller olarak değerlendiren Altun şöyle konuştu: “İsim konulurken kadınlara daha çok duyguyu, sevgiyi, doğayı anlatan isimler seçilirken, erkeğe ise tam tersi daha çok yıkımı, sertliği, gücü, kuvveti anımsatan isimler verilmektedir. Kadınların çalışma yaşamı, sağlık, siyaset, eğitim ve medya alanında birçok eşitsiz yaklaşımla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Bunlar cinsiyet eşitsizliğinden kaynağını alan yaklaşımlar. Bundan dolayı daha çok çalışmalı, daha bilinçli hareket ederek toplumdaki bu kalıpları kırmalıyız”.

Kadın ve erkek arasındaki anatomik fark

Ana Çocuk Sağlık Merkezi çalışanlarından Evin Serin de hijyen ve bulaşıcı hastalıklardan korumanın yollarını anlattı. Serin, “Enfeksiyonel hastalıkların kadınlarda daha sık görülmesinin en başta gelen nedeni kadın ile erkek anatomisi arasındaki farktır.” diye konuştu.  Kadınların da konuyla ilgili sorunlarını aktardığı eğitim, farklı konularda da devam edecek.

Okunma Sayısı : 6287
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com