1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Eğitim ve Destek Evi'nden yılsonu etkinliği
Bağlar Eğitim ve Destek Evi'nden yılsonu etkinliği

Bağlar Eğitim ve Destek Evi'nden yılsonu etkinliği

Bağlar Eğitim ve Destek Evi tarafından yılsonu etkinliği düzenlendi. Etkinlik, 2006 yılında Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda gerçekleşen patlamada yaşamını yitiren çocuklar ile polis ve askerlerin vurduğu çocuklara adandı.

A+A-

Bağlar Eğitim Destek Evi tarafından Cigerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi'nde yılsonu etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında, fotoğraf ve seramik sergisi ile folklor, erbane ve tiyatro gösterimi yapıldı. Çok sayıda yurttaşın çocuklarıyla katıldığı etkinlikler, polis ve askerler tarafından katledilen çocuklara adandı. Çocuklar tarafından çekilen fotoğraf ile yaptığı seramik sergisinin açılışı ise, 2006 yılında Diyarbakır'ın Koşuyolu Parkı'na Türk İntikam Tugayı tarafından bırakılan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Mizgin Demir (12) ve Hasan Marangoz'un aileleri tarafından yapıldı. Fotoğraf ve seramik sergisinde Türkiye'de yaşanan savaşın etkinlerine yer verilirken, birçok seramikte çocukların barış güvercinlerini konu aldıkları görüldü.

Serginin ardından Eğitim Destek Evi öğrencilerinin oluşturduğu folklor grubu Diyarbakır'ın yöresel oyunlarını sergiledi. Folklor grubunun ardından öğrenciler erbane gösterisi yaptı. Etkinliğin sonunda eğitim destek öğrencileri tarafından yazılan ve Kürt coğrafyasında yaşanan 30 yıllık savaşta yaşamını yitiren çocukları konu alan tiyatro gösterisi yapıldı. Yine etkinliğin sonunda Eğitim Destek Evi öğretmenlerine çalışmalarından dolayı ve Mizgin Demir ve Hasan Marangoz'un ailelerine ise savaş karşısında gösterdikleri metanetten dolayı birer plaket verildi. Etkinlik, “Şehit namirin” sloganları ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT