1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağlar Belediyesi'nden yazılı açıklama
Bağlar Belediyesi'nden yazılı açıklama

Bağlar Belediyesi'nden yazılı açıklama

Bağlar Belediyesi'ne yönelik bazı internet sitelerinde çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirten bir basın metni yayınlandı.

A+A-

Bağlar Belediyesi resmi web sitesinde yayımlanan ''Basına ve Kamoyuna'' başlığı ile duyurulan açıklamada; söz konusu haberlerin Bağlar Belediyesi ve BDP'nin aleyhine asılsız ithamların bulunulduğu belirtildi.Bağlar Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

BASINA VE KAMUOYUNA

08.04.2013 tarihinde belediyemiz ve partimiz aleyhine asılsız ithamların yer aldığı bir basın açıklaması internet basını üzerinde yayılmaya başlamıştır. Bu habere göre kendilerine “Peygamber Sevdalıları Platformu” adını veren bir çevrenin yapmak istediği etkinlik Diyarbakır Valiliği tarafından belediyemiz sınırları içinde bulunan Newroz Parkı'nda miting izni verilmesine rağmen belediyemiz tarafından engellendiği belirtilmektedir.

Bilinmelidir ki bir yerel hizmet kurumu olan Belediyemizin hizmet götürürken herhangi bir ayrımcılık gözetmesi söz konusu değildir. Bu kişiler yaptıkları açıklamada aleni bir şekilde Hz. Muhammed'in ismini kullanmak suretiyle politik malzeme üretmeye çalışmaktadırlar. Bunu yaparken de Barış ve Demokrasi Partisi'ne de asılsız şekilde saldırmak isteğindedirler.

Yurttaşlarımızın zihninde herhangi bir şüpheye yer vermemek amacıyla bu açıklamayı zorunlu görüyoruz. Bilindiği üzere 21 Mart 2013 tarihinde Newroz Parkı'nda 2 milyona yakın insanın iştirak ettiği bir kutlama tertip edilmiştir. Bu kutlama esnasında park alanı büyük oranda tahribata uğramıştır. Bahar mevsimin gelmesi ve halkın park ve yeşil alan ihtiyacının ortaya çıkacak olması sebebiyle belediyemizce parkın bakım ve onarım çalışmalarına başlanmış olup çalışmalar halen devam etmektedir.

Bununla birlikte adı geçen platformun belediyemize yaptığı başvuruda söz konusu yerin valilikçe kendilerine tahsis edildiğinden bahisle parkın kullanıma hazır hale getirilmesi talep edilmiştir. Ancak Diyarbakır valiliğinden belediyemize gelen bu yönlü bir talep olmadığı gibi adı geçen kurumlar tarafından da bu yönlü bir izin belgesi ibraz edilmemiştir. Yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen Belediyemizce parkta tadilat olduğu ve miting amacıyla kullanımının uygun olmadığı kendilerine cevabi yazı ile bildirilmiştir. Kaldı ki mevzuat gereğince de miting alanı belirleme yetkisi belediyelerde değil ilin en büyük mülki amiri olan valiliklerdedir. Valilik tarafından kentin “uygun” olan bir alanı miting alanı olarak tahsis edilebilir.

Böyle bir durum söz konusu olmamasına rağmen kasıtlı ve bilinçli bir kampanya başlatılmış bulunmaktadır. Yurttaşlarımızın böylesine hassas bir mesele üzerinden tahrik edilmeye çalışılması, belediyemizin hizmet politikalarına yönelik karalama ve yıpratma amaçlı saldırılar düzenlenmesi kabul edilemez. Bağlar Belediyesi olarak bugüne kadar dini inancı, ideolojik görüşü, rengi, dili ne olursa olsun herhangi bir toplumsal grubun toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını engellemek gibi bir politikamız olmamıştır ve olamaz da.

Kamuoyunun ve halkımızın bilgisine sunulur!    
 

Bağlar Belediye Başkanlığı

HABERE YORUM KAT