1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi'nden kadın toplantısı
Bağlar Belediyesi'nden kadın toplantısı

Bağlar Belediyesi'nden kadın toplantısı

Bağlar Belediyesi, Kardelen Kadın Evi Mevlana Halit Şubesi'nde kadınlarla toplantı gerçekleştirdi.

A+A-

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi Şubesi'ndeki toplantıya Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Bağlar İlçe Eş Başkanı Nezahet Ülker, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Sema Koç, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş ve mahalleli kadınlar katıldı.

“Jin Jiyan Azadî”, ve Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarıyla yapılan toplantı da konuşan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, kadınların dayanışma gücünü çok önemsediklerini belirtti. Kadınların yaşadığı sorunları ele alan Baran, bu tür sorunların aşılması için belediye olarak kadınlara yönelik yaptıkları projeler ve açtıkları kadın merkezleri ile bu sorunları en aza indirmeye çalıştıklarını söyledi. Bağlar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kadın çalışmalarını slayt eşliğinden anlatan Baran, kadın merkezlerindeki eğitimler sayesinde birçok kadının sertifika-diploma sahibi olduğunu ve çalışmak isteyen kadınların rahatlıkla iş bulabildiklerini aktardı.

Araştırmada çarpıcı sonuç

Baran şöyle devam etti: . “Kardelen Kadın Evlerimizde başta meslek eğitimleri olmak üzere bağlama, piyano ve ses eğitimi, biçki-dikiş, kuaförlük, bilgisayar, Kürtçe okuma-yazma, sosyal ve kültürel çalışmaların yanı sıra panel, seminer eğitimleri ile kadın ve çocuklara yönelik sağlık eğitimlerini veriyoruz”. Geçen yıl Bağlar Belediyesi'nin, Diyarbakır'daki kadınların eğitim, evlilik, şiddet, sağlık ve anadil gibi konularda yaşadıkları sıkıntıyı tespit ederek, şiddet oranını ölçmek amacıyla 'Diyarbakır'daki 16 yaş ve üstü kadın profilini' bir araştırma sonucunda ortaya çıkardıklarını kaydeden Baran, yapılan araştırmanın sonucunda çarpıcı bilgilere ulaştıklarını belirtti. “Yaptığımız araştırma sonucunda önemli sonuçlara ulaştık” diyen Baran, bu araştırma neticesinde kadınlar için belediye olarak sığınma evi açtıklarını dile getirdi. Baran, “Şiddet gören kadınlarımızı sığınma evinde koruma altına alıyoruz. Kadınlara yönelik şiddet ihtimali ortadan kalktıktan sonra gereken yerlere yönlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitim destek evleri fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırıyor

Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi ve Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evlerinin öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü kaydeden Baran,  Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nin %75'nin kız öğrencilerden oluştuğuna dikkat çekti. 

Baran'ın ardından söz alan BDP Bağlar İlçe Eş Başkanı Nezahet Ülker de kadınların sürece dahil olması gerektiğini belirterek, fuhuş, uyuşturucu ve tacizlere karşı yapılacak olan yürüyüşe kadınları davet ettiklerini söyledi.Konuşmaların ardından toplantı Kardelen Kadın Evi müzik ekibi tarafından verilen mini konserle son buldu.

 

HABERE YORUM KAT