1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi tarihe sahip çıktı
Bağlar Belediyesi tarihe sahip çıktı

Bağlar Belediyesi tarihe sahip çıktı

Tarımsal kültürün vazgeçilemez öğelerinden Bağ evi denilen küçük taş kulübeler... Ekim zamanı baharla buralara göçülüp hasat zamanına kadar mesken olurlardı tarla sahiplerine.

A+A-

Tarımsal kültürün vazgeçilemez öğelerinden Bağ evi denilen küçük taş kulübeler... Ekim zamanı baharla buralara göçülüp hasat zamanına kadar mesken olurlardı tarla sahiplerine. Bunun gibi birçoğu terkedilmiş, yıkılmış ve işlevini kaybetmiş durumda artık. Bağlar ilçesinin  hızla gelişen ve büyüyen merkezinde kaybolmuş durumdalar. Kilometrelerce uzunluktaki bağlardan eser kalmayınca yıkılmaya terkedilmiş tarihin canlı tanıkları gibiler şimdilerde.

1948 de dünyaya gelen ve o günden bu güne Bağlar’da ikamet eden Suphi Onat da tıpkı bağ evleri gibi biraz kırgın, biraz hüzünlü ve yıpranmış…

“Diyarbakır bağlarında eskiden 34 çeşit üzüm yetiştiriliyordu”

“Diyarbakır bağlarında eskiden 34 çeşit üzüm yetiştiriliyordu” diyerek söze başlayan Suphi Amca geçmişe duyduğu özlemi şöyle dile getiriyor: “Diyarbakır, yaz aylarında oturmaya fazla elverişli değildi. Dar ve çıkmaz sokaklar üzerinde, yan yana sıralanmış evler, yaz mevsimlerinde çok sıcak olurdu. İnsanlar yaz aylarında bağa taşınmayı dört gözle beklerdi. Bağı olmayanlar ekonomik durumu müsait ise küçük bir bağ ya da bahçe kiralardı. İlkbaharın serin ve yağmurlu günleri geçince bağa göçülürdü. Sıcak temmuz, ağustos ve eylül ayları yamaçlardan esen rüzgârın serinliğinde geçirilir ve ekimde tekrar şehre dönülürdü. 5 Nisan Mahallesi’nde bulunan Bağ evi de eskiden köşk olarak kullanılıyordu. Burada çok büyük bir bağ vardı. Daha sonraları bağlar yok olunca ve şehirleşme artınca burası terk edildi. Sonradanda işte kahvehane olarak kullandı.”

Gençlik Kütüphanesi olarak hizmet verecek

Tıpkı Suphi Amca gibi bir çok Bağlarlı’nın özlem duyduğu eski günlerin en sıcak mekânlarından biri olan Bağ evi’ni restore ederek halkın kullanımına açmaya hazırlanan Bağlar Belediyesi tarihe ve kültüre verdiği değeri bir kez daha gösterdi. Özel bir işletmenin elinde bulunan araziyi halkın yoğun isteği üzerine tekrar alarak düzenleyen Bağlar Belediyesi arazi sınırları içerisinde bulunan Bağ Evi’ni restore ederek gençlik kütüphanesi olarak halkın hizmetine sunmayı amaçlıyor. Gençlik kütüphanesi olarak kullanılacak olan tarihi bağ evi’nde yapılan restorasyon çalışmalarını titizlikle takip eden Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler bağ evi’nin kısa bir zaman dilimi içerisinde faaliyete geçeceği müjdesini vererek, Bağlar Belediyesi olarak tarihin ve kültürel değerlerin koruyucusu olacaklarını ifade etti.

Özsökmenler ayrıca Bağ Evi’nin bulunduğu arazide 5 Nisan Mahalle Evi’nin de yapıldığını ve çok kısa bir süre zarfında Bağ Evi ile birlikte Mahalle Evi’nin de hizmete geçeceğini ifade etti.