1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi personeline madde bağımlılığı eğitimi
Bağlar Belediyesi personeline madde bağımlılığı eğitimi

Bağlar Belediyesi personeline madde bağımlılığı eğitimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi HEVRA Danışmanlık Ve Destek Merkezi, Bağlar Belediyesi güvenlik ve halkla ilişkiler personeline ‘madde bağımlılığına karşı farkındalık eğitimi verdi.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi HEVRA Danışmanlık Ve Destek Merkezi’nin düzenlediği ‘madde bağımlılığı ve etkileri’ konulu eğitim Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Eğitim, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi HEVRA Danışmanlık Ve Destek Merkezi gönüllü psikologlarından Uğur Alakuştekin tarafından verildi. Güvenlik ve halkla ilişkiler personelin katılım gösterdiği eğitime, madde bağımlılığının ne olduğu, bağımlı bireylere yaklaşım, koruyucu ve önleyici çalışmalar hakkında bilgiler verildi. 

‘Madde bağımlılığı tıbbi bir hastalıktır’

Madde bağımlılığın totalde tıbbi bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Alakuştekin, “Sosyal anlamda çevremizde gördüğümüz madde kullanıcılarını toplumda farklı sınıflandırıyoruz ama temelinde bir hastalıktır” dedi.  Madde bağımlılığının yaygın olmasının ana sebeplerinden birisinin ailelerin bu konuda bilgi sahibi olmaması olduğunu belirten Alakuştekin, bu konuda farkındalık eğitimlerinin önem taşıdığını ifade etti.

Alakuştekin konuşmasının devamında şunları kaydetti:  “Madde bağımlılığı aslında maddenin kişinin yaşamını kontrol ettiği noktaya diyoruz.  bağımlılık yapan bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal problemlere rağmen alımına devam edilmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılmaması, maddeyi alma isteğinin durdurulamamasıdır. Bu anlamda madde bağımlısı kişi, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk (psikolojik ve fiziki) belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanımını ve dozunu artırır.” 

HABERE YORUM KAT