1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi Olmazı Başardı
Bağlar Belediyesi Olmazı Başardı

Bağlar Belediyesi Olmazı Başardı

Dezavantajlı durumdaki öğrencilere ücretsiz eğitim desteği sunan Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi, bu yıl başarı grafiğini daha da yükselterek, 61 öğrencinin Anadolu Liselerine yerleşmesini sağladı.

A+A-

Dezavantajlı öğrencilere ücretsiz eğitim hizmeti sunmak amacıyla kurulan Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi, gönüllü öğretmenlerin desteğiyle başarı oranını her yıl arttırıyor. Geçen yıl 55 öğrenciyi Anadolu Liselerine yerleştiren Eğitim Destek Evi bu yıl 61 öğrencinin daha Anadolu Liselerini kazanmasını sağladı.

Anadolu Liselerine girmeye hak kazanan öğrencileri kutlamak amacıyla Bağlar Belediyesi’nde bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle, DTP Diyarbakır Milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak, DTP PM Üyesi Abdullah Demirbaş, DTP Diyarbakır İl Yönetim Kurulu Üyesi Celal Yoldaş, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, Bağlar Belediye Başkan Yardımcıları Hacı Erdemir ve Mehmet Şefik Ay, Başkan Vekili Rojda Balkaş, Belediye İş Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan, Eğitim Sen ve Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği’nden gönüllü öğretmenler, sınavı kazanan öğrenciler ve aileleri katıldı.

Erdemir: Bu başarı her yıl artacak

Kutlamada söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Erdemir, Eğitim Destek Evi çalışmalarına 2004 yılında 330 öğrenci ile başladıklarını ve 4 yıl içerisinde Eğitim Destek Evi’nden toplam 5 bin 600 öğrencinin faydalandığını belirterek, bu yıl da 61 öğrenciye Anadolu Liselerini kazandırdıklarını vurguladı. Bu başarının arkasında Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi ve Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği üyeleri ve Bağlar Belediyesi çalışanlarının özverili çabalarının bulunduğuna dikkat çeken Erdemir, bu başarının her yıl katlanarak artacağına inandığını dile getirdi.

 “Yerel Yönetimler sosyal projelere ağırlık vermeli”

Erdemir’den sonra söz alan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, üyelerinin sosyal ve ekonomik haklarını savunmanın yanında toplumsal öğretiyi, toplumun bütün kesimlerine yayma sorumlulukları olduğunu belirterek, yerel yönetimlerden beklentilerinin sadece yol ve asfalt yapmaları değil; sosyal yaşamı düzenleyecek projeler uygulayarak toplumu ileri bir düzeye getirmeleri olduğunu söyledi. Bağlar Belediyesi’nin açmış olduğu Eğitim Destek Evi’nin ilk başlarda küçük bir dairede yoluna başladığını söyleyen Karahan, “Bugün ise ilimizde, ilçelerimizde bölgemizin birçok yerinde ve hatta Türkiye’nin değişik illerinden bizi arayıp bu modeli bizden isteyenler var. Yolumuz uzun, çabamız anlamlı olmalı. Dolayısıyla emeği geçen öğretmen arkadaşlarımıza ve bu projeye güvenerek çocuklarını gönderen velilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra söz alan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ise bu ödül töreninin hem heyecan verici hem de gurur verici bir tören olduğu ifade ederek, Bağlar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmada başta Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler olmak üzere emeği geçen herkesi kutladı.

 Halkçı belediyecilik örneği

 Tuğluk, bu öğrencilerin başarısının gurur verici olduğunu vurgulayarak, halkçı belediyecilik anlayışının somut bir örneğini yaşadıklarını belirtti. Tuğluk şunları söyledi: “Eğitim alanında bir sosyal devletin yapması gerekenler maalesef ülkemizde son derece ihmal edilmiştir. Oysa bir sosyal devlette eğitim, devletin güvencesi altında olmak durumundadır. Ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece çarpık, hiç de eşit ve adil olmayan bir eğitim sistemi uygulanmakta. Umuyoruz ve biliyoruz ki bundan sonraki süreçlerde bizlerin de mücadeleleriyle daha demokratik bir ülkede eğitimin eşit ve adil gerçekleşebildiği bir ülkede yaşayabiliriz. Bu ara süreçlerde belediyelerimizin gerçekleştirdiği faaliyetleri kısmi olarak bu adaletsizliği gidermeye dönük çalışmalar olarak görmemiz gerekiyor. Umuyoruz ve biliyoruz ki bundan sonrada bu eksende ve bu doğrultuda daha güzel çalışmalar gerçekleşecek. İnanıyorum ki bu öğrencilerimiz daha ileriki yaşamlarında daha sorumlu bir yaklaşımla bu ülkenin demokratik ve özgürlükçü bir ülkeye dönüşmesi için bu toplumsal gerçekliğe karşı mücadelenin içerisinde olacaklar.”

Konuşmaların ardından Anadolu Liselerine girmeye hak kazanan öğrencilere ödül verildi. Ödül töreninin ardından öğrenciler milletvekilleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.