1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi Körtepe'de taziye ve halk evi açtı
Bağlar Belediyesi Körtepe'de taziye ve halk evi açtı

Bağlar Belediyesi Körtepe'de taziye ve halk evi açtı

Bağlar Belediyesi tarafından yaptırılan Körtepe Mahallesi taziye ve halk evi törenle hizmete açıldı.

A+A-

Törene Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Bağlar İlçe Eş Başkanları, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda köylü katıldı.

Körtepe (Kortepe) köy mollası İsa Durman yapılan taziye ve halk evi ile ilgi olarak yaptığı konuşmada taziyelerini yıllarca çadırlarda kabul etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Duman, Bağlar Belediyesi'nin yaptığı taziye ve halk evi kendilerini büyük mutluluk yaşattığını kaydederek, “Bir insan olarak bir molla olarak Bağlar Belediyemize teşekkür ederim. Kalabalık bir köyüz ve yasımız olduğunda çadırlarda çok zor şartlarda taziyelerimizi kabul etmek zorundaydık. Yağmur yağdığında çadırlarda misafirleri ağırlamak hiçte kolay olmuyordu. Yine kadın ve çocuklarımız halk evinden yararlanacak. Çok memnunuz” dedi.

Kadın ve çocukların da faydalanacağı bir mekân olacak 

Açılışta konuşan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran da, yurttaşların acılı günlerinde acılarına ortak olmak amacıyla taziye Evi'ni açtıklarını söyledi. Taziye ve halk Evi'nin büyük bir ihtiyacı karşılayacağını belirten Baran, “Bağlar Belediyesi olarak yurttaşlarımızın rahat edebilmeleri için bu taziye ve halk evini açtık. Burayı sadece taziye evi olarak değil kadın ve çocukların eğitim, sağlık vb. kültürel çalışmalarının da yapılabileceği bir mekân olarak planladık. Şimdiye kadar 4 köyde açtığımız taziye ve halk evlerinin yanı sıra bu yaz boyunca 4 köyde daha taziye ve halk evi açmayı düşünüyoruz. Köydeki yurttaşlarımızın temel sorunlarını çözmek için belediye olarak birçok çalışma yürüttük. Bundan sonra da ortak çalışmalarımız devam edecek” dedi. Baran, bu taziye ve halk evinin köy halkıyla ortak yapıldığını belirterek taziye ve halk evinin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, Kürt mücadelesinin köylerden başladığını belirterek, belediyelerin köylere daha iyi hizmet götürmesi gerektiğini kaydetti. “Belediyelerimiz sadece kent merkezlerinde değil, hizmetlerin en iyisini köylerde yapmaya devam edecek” diyen Zümrüt,“Belediyelerimizin yaptığı çalışmaları, projeleri, siyasi süreç yoğunluğundan dolayı dile getiremedik. Belediyelerimiz birçok çalışma yürüttü. Diyarbakır'ın 15 yıl önceki hali nasıldı? Ama bu gün Diyarbakır çok gelişti ve büyük hizmetler sunuldu."


İmece usulü ortak çalışması

Zümrüt'ün ardından bir konuşma yapan BDP Milletvekili Nursel Aydoğan da, taziye ve halk evinin projesinin yapımının, köy halkıyla belediyenin imece usulü ortak bir çalışması olarak açığa çıktığını kaydederek, yıllardan beri hayata geçirmek istedikleri katılımcı belediyecilik modelinin bu anlamda uygulandığını söyledi.

Aydoğan, “Amed halkına ne kadar hizmet etsek azdır. Önümüzdeki demokratik çözüm ve barış sürecinde kentsel çalışmalarımızı en iyi şekilde yapacağız. Çünkü özgür günlerde barış dolu günlerde eminim ki belediyelerimiz, arkadaşlarımız, halkımıza sizlere daha iyi hizmet sunacaklar. Diyarbakır'ı daha güzel daha yaşanır bir mekan haline getireceklerdir. Bağlar Belediyesi'nin yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT