1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi'nden yılsonu şöleni
Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi'nden yılsonu şöleni

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi'nden yılsonu şöleni

Bağlar Belediyesi Kardelen Evi tarafından bir yıldır piyano, bağlama, kuaför, biçki-dikiş, bilgisayar vb. dersi alan kursiyerlerine sertifikalarını vermek ve çalışmalarını tanıtmak amacıyla şölen düzenlendi.

A+A-

Bağlar Belediyesi Kardelen Evi, bir yıl içinde eğitim verdikleri kursiyerlerine sertifikalarını vermek ve çalışmalarını tanıtmak amacıyla Şato Park Düğün Salonu'nda şölen düzenledi. Şölene, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Diyarbakır İl Eş başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Bağlar İlçe Eş Başkanı Nezahat Ülker, kadın kurumları, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Şölenin yapıldığı salona “Jin jiyan azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması” pankartı asıldı. Şölen, Bağlar Eğitim Destek Evi'nin çocuk folklorunun gösteri ile başlarken, folklorun ardından sahneyi palyaço aldı. Çocuklarla uzun süre sahnede oyun oynayan palyaço gösterisi komik anların yaşanmasına neden oldu.

'Kadınların güçlenmesini istiyoruz'

Ardından Kardelen Kadın Evi çalışmalarını tanıtan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kardelen Kadın Evi'nin kurulduğu günden bu yana birçok önemli çalışmaya imza attığını belirterek, kadının her alanda kendini var etmesi ve daha da geliştirmesi gerektiğini ifade etti. Baran, “Bağlar Belediyesi olarak her zaman en büyük gücümüzü kadınlardan aldık. Bağlar Belediyesi iki dönemdir kadın başkanlar tarafından yönetiliyor ve her belediye de olduğu gibi bizde de kadın çalışmalarını en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu belediyeler sizlerin belediyeleri ve en çok sizlerin sahip çıkması lazım. Kardelen Kadın Merkezide bu kapsamda son on yılda birçok önemli çalışmalara imza attı. Kadınların hem eğitim alanında ve hem de ekonomik anlamında güçlenmelerini istiyoruz” dedi.

Ardından konuşan Barış Annesi İnisiyatifi aktivisti Havva Kıran da, “Kadınlar burada çalışmalarını tanıtma için toplandı. Kadınlar bu topraklar eskiden betonun altındaydı ancak önderliğimizin sayesinde şimdi buradayız diyoruz. Kadın yaşamdır kadının olmadığı yerde yaşam da yoktur. Yaşasın Kürt kadını mücadelesi ve gerillası” diye konuştu.

Daha sonra BDP Diyarbakır İl Eş başkanı Zübeyde Zümrüt ise yaptığı açıklamada 35 yıllık mücadele tarihleri boyunca en büyük faturayı kadınların ödediğini söyledi. Bundan sonra da kadınlar olarak daha çok sürece destek vereceklerini ve sürece katılacaklarını belirtti.

Şölende yapılan konuşmalarının ardından kadınlar Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Diyarbakır İl Eş başkanı Zübeyde Zümrüt, Barış Anneleri İnisiyatifi, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Sema Koç, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş ve Kardelen Kadın Evi hocalarının elinden sertifikalarını aldılar.

Yapılan konuşmaların ardından küçük çocuklar tarafından kıyafet defilesi yapıldı. Defile yoğun ilgi gördü. Daha sonra Kadınlar, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Diyarbakır İl Eş başkanı Zübeyde Zümrüt, Barış Anneleri İnisiyatifi, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Sema Koç, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş ve Kardelen Kadın Evi hocalarının elinden sertifikalarını aldılar. Şölen Kardelen Kadın Evi'nde bir yıldır müzik eğitim alan Kardelen Kadın Evi bağlama grubunun müzik dinletisi ile çekilen halaylar şölen sona erdi.

HABERE YORUM KAT