1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi Kadın Kurulu çalışmaları değerlendirdi
Bağlar Belediyesi Kadın Kurulu çalışmaları değerlendirdi

Bağlar Belediyesi Kadın Kurulu çalışmaları değerlendirdi

Bağlar Belediyesi Kadın Meclis üyeleri ve kadın çalışanları bir araya gelerek 'Kadın Kurulu' toplantısını gerçekleştirdi. Kadınlar, Kurul toplantısında eşitlik komisyonu ile birlikte kadın birimini oluşturdu.

A+A-

Bağlar Belediyesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Belediye Başkanı Yüksel Baran,Başkan Yardımcıları Sema Koç, Yüksel Aslan Acer, Kadın Meclis Üyeleri ve belediye kadın çalışanları katıldı. Kurul toplantısında, belediyenin yaptığı çalışmaların yanı sıra Bağlar'daki kadınların yaşadığı sorunlar değerlendirilerek neler yapılabileceği tartışıldı. Kurulda bir konuşma yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran,  kadınların yerel hizmetlerde ve yaşamın her alanında daha aktif bir güç olması gerektiğini belirtti. BDP'li belediyeler olarak Cinsiyet özgürlükçü perspektifle çalışmalara yaklaştıklarını belirten Baran yerel hizmetlere kadın bakış açısıyla yaklaşmanın önemli olduğunu vurguladı. Baran,“Belediye olarak kadın çalışmalarını belirlerken, sadece kadınlara dönük çalışmaları değil, aynı zamanda kadını yaşama, sosyaliteye, eğitim, kültür ve istihdam alanına ne ölçüde katabildiğimize de bakmak ve çalışmaları bu yönüyle güçlendirmek gerekiyor” dedi.  

Yerel Yönetimler ve Kadın Fuarı açılacak

Kadınlara dönük BDP'li belediyeler olarak birçok çalışma yürüttüklerini, yapılan çalışma ve projeleri Yerel Yönetimler ve Kadın Fuarı açarak sergileyeceklerini, sadece bölgedeki belediyeler değil, kadın çalışması yürüten tüm belediyelere fuarın açık olacağını vurgulayan Baran, kadınlar olarak ortak çalışma kültürünü geliştirmek istediklerini belirtti.Toplantıda dikkat çeken konulardan biri ise, Bağlar İlçesi'ndeki yoksulluk ve bu yoksulluğun kadınların üzerindeki etkileri oldu. Bağlar ilçesi ve istihdam konusuna da değinen Baran,
“Biliyorsunuz Bağlar bölgesi işsizlik ve yoksulluğun hâkim olduğu bir alan. Kadın istihdamına dönük mevcut projelerimizi geliştirerek arttırmak zorundayız. Bu amaçla düzenlediğimiz kadın pazarcılar çalışması en kısa sürede tamamlanacak” dedi.

Kadın Birimi oluşturuldu

Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan kadınlar, Kurul'a çalışmalara ilişkin öneriler sundu ve ele alınan konularda çalışmak üzere bir kadın biriminin oluşturulması gereği vurgulandı. Belediyenin eşitlik komisyonuyla birlikte çalışmak amacıyla,  her çalışmada yer alan kadın personelleri temsilen bir kadın birimi oluşturuldu. Kadın birimi belediyede çalışan kadınların sorunlarından, kadınlara dönük yapılacak projelere kadar birçok alanda görevlendirildi.

HABERE YORUM KAT