1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi fakir öğrencileri sevindiriyor
Bağlar Belediyesi fakir öğrencileri sevindiriyor

Bağlar Belediyesi fakir öğrencileri sevindiriyor

Bağlar Belediyesi tarafından dezavantajlı yoksul ailelere giysi yardımı yapmak amacıyla kurulan Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası, ilköğretim çağındaki binlerce öğrenciye çanta ve okul kıyafeti dağıtıyor.

A+A-

Bağlar Belediyesi tarafından 2007 yılının Mart ayında dezavantajlı ailelere giysi yardımı yapmak amacıyla kurulan Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası, Bağlar’daki yoksul ailelerin çocuklarına önlük, yaka, gömlek, kravat ve etekten gibi okul kıyafetleri ile çanta dağıtıyor.

Okul kıyafetlerinin, daha önce evlerine gidilerek tespit edilen ailelere randevu verilerek verilmesi, herhangi bir kargaşa ve izdihamın önüne geçiyor. 5’erli gruplar halinde mağazaya alınan aileler ve çocuklarına okul giysileri poşetlenerek teslim ediliyor.

Yapılan yardımla ilgili gazetecilere bir açıklama yapan, Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası Koordinatörü Mukaddes Alataş, Bağlar Belediyesi olarak, kentte sosyal sorumluluğu ve dayanışma kültürünü geliştirerek, dar gelirli ailelere düzenli olarak yardım etmeyi amaçladıklarını söyledi.

‘Yardımlar yoksulluk derecesine göre yapılıyor’

Hedeflerinin Bağlar’ın yoksulluk haritasını çıkarmak olduğunu ve kayıt altına alınan ihtiyaç sahiplerine yoksulluk derecelerine göre yardım yapmak olduğunu ifade eden Alataş,

“Ailelerin bireysel başvurularını alarak, değerlendiriyoruz. Mağaza, fabrika, tekstil atölyeleri gibi işyeri sahipleri ile irtibata geçerek projeyi tanıtıp ihracat fazlası, sezon sonu ve ihtiyaç fazlası kullanılmamış ürünlerini bize göndermeleri istiyoruz. Ayrıca evlerde kullanılmış ihtiyaç fazlası temiz, kullanılabilecek durumda olan ikinci el giysi, ayakkabı, yatak, yorgan, battaniye gibi ürünleri de vatandaşlardan talep ediyoruz. Derecelendirilen ailelere ihtiyaçları göz önüne alınarak kendilerine malzeme yardımında bulunuyoruz\'\' diye konuştu

‘Toplam 18 bin parça yardım dağıtılacak’

Nakdi yardım yerine ayni bağışlar aldıklarını bildiren Alataş, şimdiye kadar 3 bin haneye gittiklerini ifade etti. Yapılan yardımların sadece okul zamanı değil, sürekli gelen malzemeye ve ihtiyaca göre yapıldığını vurgulayan Alataş konuşmasına şöyle devam etti:  “Okulların açılmasına az bir süre kala ziyaret ettiğimiz ailelerin bir kısmı çocuklarının ihtiyaç sıkıntısı yüzünden eğitime ara verebileceğini belirtti. Bizde hemen bu konuda gerekli çalışmalarımızı hızlandırdık. İlk etapta 4 bin önlük, 8 bin çanta, 3 bin gömlek, kravat, ayakkabı ve diğer eğitim malzemesini ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya başladık. Eğitim-öğretim yılı öncesi yaklaşık 20 bin öğrenciye çeşitli yardım yapacağız. Geçen yıl da 8 bin önlük ve 10 bin 500 çanta dağıttık. Fakat öğrencilerin bir kısmının okuduğu okullarda kendi belirlemiş oldukları özel kıyafetler olduğu için çocuklar büyük sıkıntı yaşıyor.\'\'

‘25 yıllık gelinliğini gönderdi’

Alataş, Türkiye\'de çok fazla tüketim çılgınlığı olduğunu ve amaçlarının ‘fazla’ ile ‘olmayan’ı buluşturmak olduğunu da belirtti. Türkiye\'nin çeşitli illerinde 2 bin kişi ile dayanışma içerisinde olduklarını anlatan Alataş, \'\'Geçen aldığımız bir yardım malzemesi bizleri çok duygulandırdı. Muğla’dan bir bayan öğretmen projemize destek olmak için 25 yıldan beri sakladığı gelinliğini ihtiyacı olan birine vermek için bize gönderdi. Yine İstanbul\'dan bir haftalık bir gelin gelinliğini gönderdi. Bizde belirlenen ihtiyaç sahiplerine gelen yardımları dağıtıyoruz\'\' dedi.