1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi esnaf toplantıları devam ediyor
Bağlar Belediyesi esnaf toplantıları devam ediyor

Bağlar Belediyesi esnaf toplantıları devam ediyor

Bağlar Belediyesi Kaynartepe Mahallesi Sunay (Koşuyolu) Caddesi'ndeki esnaflarla bir araya gelerek, belediyenin 2012-2013 çalışmalarını ve Sunay Caddesi'ne yapacakları projeyi tartıştı.

A+A-

Kaynartepe Mahallesi Bağlar Belediyesi Taziye Evi'nde gerçekleştirilen esnaf toplantısına Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Bağlar ilçe Başkanı Ahmet Gezen, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kaya, meclis üyeleri ile ilçe yöneticileri ve birçok esnaf katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan BDP Bağlar ilçe Başkanı Ahmet Gezen, 90 yılda Cumhuriyet tarihi boyunca Diyarbakır'a yapılan hizmetleri bir tarafa koyduklarını ve son 14 yılda belediyelerin yaptıkları hizmetleri bir tarafa koyduklarını belirterek, “Diyarbakır'da alt yapı sorunu vardı. Geçmiş sistem partilerinin birer ürünü olan ve bugün şehirleşme olarak önümüze konulan Kaynartepe, Fatih, Muradiye Mahallelerini görüyorsunuz. Şu an büyük bir çalışma var. Partimizin belediyeleri döneminde yapılan işte yeni Bağcıları, Kayapınar ve Yenişehiri görüyoruz, hepsi imarlı ve kentleşmeye uygun bir biçimde” dedi.

Sunay Caddesi'ndeki binaların cepheleri yenilenecek

Daha sonra belediyenin 2012-2013 yılının çalışmalarını esnafla paylaşan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran da, Sunay Caddesi boyunca binaların cepheleri yenileceğini söyledi. Toplantının temel amacı Kaynartepe'de yapılacak düzenlemeler konusunda esnafın görüş ve önerilerini almak olduğunu dile getiren Baran, “Toplantımızın amacı 2012-2013'te yaptığımız proje ve çalışmaları paylaşarak esnaflarımızı bilgilendirmektir. Sunay Caddesi dış cephe yenileme ve peyzaj düzenleme çalışmasında yaya öncelikli ekolojik bir düzen kurmayı düşünüyoruz. Bu alanda mevcut ağaçların yanında yüze yakın ağaç daha dikeceğiz. 21 bin metrekarelik çalışma alanında Oryıl kavşağından Ofis alt geçitte kadar uzanan 700 m2 uzunluğundaki caddenin ağaçlandırma ve sağ-sol kaldırım yenilemesi ile birlikte engelli yurttaşlar içinde 1 buçuk kilometre uzunluğunda engelsiz yürüyüş aksı yapılacak. Ayrıca 58 binanın ısı yalıtım ve cephe yenilemesi yapılacaktır. Sunay Caddesi esnafları içinde estetik tabela çalışmaları yapılacak. Yine Oryıl Kavşağı ışıklı su gösterisi yapılacak. Ayrıca bu projede daha çok yörenin doğal taşları ve yerel malzemeleri kullanılacaktır. Refüjde yapılacak çalışmalarda dekoratif aydınlatmalar kullanılacaktır”.

Beş köye mahalle evi

Yapılacak projeler arasında köylere de ağır vereceklerini söyleyen Baran şöyle konuştu: “Ayrıca belediye olarak Körtepe, Gömmetaş, Topraktaş, Sarıdallı ve Taşdirek köylerinde halkevlerini yapmayı planlıyoruz.”

Baran'ın ardından söz alan esnaflarda projeler için belediyeye teşekkür ettiklerini söyleyerek, Sunay Caddesi'ndeki çalışmalar için bazı öneriler sundu.

 

HABERE YORUM KAT