1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağlar Belediyesi ek hizmet binası hizmete açıldı
Bağlar Belediyesi ek hizmet binası hizmete açıldı

Bağlar Belediyesi ek hizmet binası hizmete açıldı

Bağlar Belediyesi tarafından yapılan Ek Hizmet Binası ve Makine İkmal Kampüsü düzenlenen bir törenle açıldı. Baran konuşmasında, 4 yıllık dönem zarfında Bağlar sosyal belediyecilik alanındaki hizmetleriyle bölgenin örnek ve model bir belediyesi haline gel

A+A-

Bağlar Belediyesi tarafından Bağlarlı yurttaşlara daha iyi hizmet sunabilmek için yapılan Ek Hizmet Binası ve Makine İkmal Kampüsü gerçekleştirilen bir törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Eğil Belediye Başkanı Petek Çapanoğlu, Hani Belediye Başkanı Abdurrahman Zorlu, Kayapınar ve Sur Belediye yöneticileri, GABB Genel Sekreteri Ahmet Ertak, TZP Kurdi, Kurdi-Der, BDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, demokratik, ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü toplumsal bir belediyeciliği geliştirmek ve hizmet olarak yurttaşlara sunmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Son dört yılda birçok projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Baran, sosyal belediyecilik hizmetleri konusunda da önemli faaliyetler yürüttüklerini belirtti.

Baran, “4 yıllık dönem zarfında gelinen aşama ile Bağlar sosyal belediyecilik alanındaki hizmetleriyle bölgenin örnek ve model alınan bir belediyesi haline dönüştürüldü. Şehir planlaması açısından, altyapısından üst yapısına kadar sosyal alanlarıyla toplumsal katılımı teşvik eden, yeşil alanlarıyla doğayla barışık bir şehircilik anlayışını hep birlikte gerçekleştirdik. Bu elbette ki Bağlar'a ve siz yurttaşlarımıza bakış açımızın bir ürünüdür” dedi.

'Bağlar özgür bir yaşam ve barışla daha da güzelleşecektir'

Görevi devraldıklarından bugüne değin 111 bin metrekare yeni yeşil alan oluşturulduklarını ve halen 5 yeni parkın yapımının devam ettiğini dile getiren Baran, “Kentsel hizmetler, yine ekolojik alandaki çalışmalarımız, yeşil alanlar, kadın çalışmaları engelli çalışmaları, çocuklara dönük çok önemli projeler gerçekleştirdik. Bağlar giderek nüfus açısından büyüyen bir ilçemiz.

Haliyle mevcut belediye binamız koşullar itibariyle büyüyen bu ihtiyaçları karşılamaya yetmiyordu. Yine çalışan arkadaşlarımızın daha sağlıklı ortamlarda çalışması ve onların çalışmalardaki verimlerini arttırmak, daha iyi hizmet sunma anlamında bu temelde planlamıştık. Yaklaşık iki yıldır bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Nihayetinde tamamlandı ve bugün açılışını gerçekleştiriyoruz.

2009'dan günümüze kadar yaptığımız çalışmalarda bizleri her koşul altında yalnız bırakmayan halkımızın çok büyük desteği oldu. Herkese teşekkür ediyorum. Halkımıza ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Elbette ki bütün bu hizmetler demokratik kurtuluş ile birlikte Bağlar'ın ve bütün Kürdistan'ın özlediği özgür yaşama kavuşmasıyla birlikte çok daha iyileşecek ve çeşitlenecektir. Bağlar ve bütün şehir özgür bir yaşamla ve barışla daha da güzelleşecektir” diye konuştu.
'Annelerinizin ak sütü kadar helal olsun size'

Baran'ın ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, 90 yılda bölgede yapılmayan hizmeti son 10 yılda gerçekleştirdiklerini söyledi. Yapılan hizmetlerinden dolayı Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran'a teşekkür eden Baydemir, “Şimdi şükürler olsun ki Diyarbakır'ımızda, Bağlar Belediyemizde, Sur Belediyemizde, Yenişehir Belediyemizde, Kayapınar Belediyemizde asfaltın girmediği neredeyse bir karış yerimiz kalmamıştır. İçme suyunu annelerimiz ve bizler tulumla taşırdık. Şimdi evinde musluktan su akmayan tek bir evimiz kalmadı. Kişi başına düşen yeşil alan oranı 50 santimetreydi. Şu an yeni imar planıyla 18.4 metrekareye çıktı. Bu hizmet sizin hakkınızdır, annelerinizin ak sütü kadar helal olsun size”.

Kısa bir zaman içerisinde Mardin yolunu Urfa yoluna bağlayacaklarını vurgulayan Baydemir, Kamışlo Bulvarının da açılışını gerçekleştireceklerini ve Mahabad Bulvarı'yla buluşturacakları kaydetti. “Kadının elinin değdiği üretim alanı emin olun bir başka bereketlidir, bir başka dikkatli ve özenlidir” diyen Baydemir, “Bağlar Belediyesi hizmeti en çok hak eden yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Çok değil on yıllık bir zaman diliminde yepyeni bir Bağlar yaratıldı.” 

“Onurla bu bayrağı taşıdık”

Halkının huzurunda mahcup olmayacaklarını vurgulayan Baydemir konuşmasına şöyle devam etti: “Bütün bu görevler açık söylüyorum geçicidir. Süreli bir zamandır. Onurla bu bayrağı taşıdık, işte günü yaklaşıyor onurla tekrar bu bayrağı siz değerli halkımıza iade etmesini de biliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse yerel yönetimlerde iki dönem doğaldır, fazlası bence demokrasiye aykırı düşebilir. Burada bir kez da partimizin aldığı kararı teyit ettiğimi de ifade etmek istiyorum ve görev alacak bütün arkadaşlarımıza da içtenlikle başarılar diliyorum.” 

HABERE YORUM KAT