1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bağışıklık sistemini desteklemek şart
Bağışıklık sistemini desteklemek şart

Bağışıklık sistemini desteklemek şart

Sonbahar iyice yüzünü gösterdiği ve havaların artık serinlemeye başladığını vurgulayan uzmanlar, değişen havayla birlikte yaşanan yoğun stresin, uykusuzluğun ve dengesiz beslennin bağışıklık sistemini direkt olarak zayıflattığını söyledi.

A+A-

Uzmanlar, sonbaharı ve kışı hasta olmadan, sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini desteklemenin şart olduğunun altını çizdi.
 
İç hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli uyarılarda bulundu. Değişen havayla birlikte yaşanan yoğun stresin, uykusuzluğun ve dengesiz beslennin bağışıklık sistemini direkt olarak zayıflattığını dile getiren Özsarı, sonbaharı ve kışı hasta olmadan, sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini desteklemenin şart olduğunu kaydetti. İç hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı bağışıklık sistemini güçlendirmek için şu 10 öneriyi anlattı;

1) Doğru beslenin: Tam tahıllı ürünler, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketin. Sigara, alkol, şekerden uzak durun. Antioksidan alın. Antioksidanlar hücreye zarar veren maddeleri, serbest radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir. Taze ve mevsiminde sebze meyve yiyin.

2) Yeterli ve kaliteli uyuyun: Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar önemlidir. İyi bir uykunun başlıca ölçüsünün kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Kalitesiz bir uyku verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

3) Haftada en az 3 gün açık havada yürüyün: Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtulun ve yeşil alanlara yürüyüş yapın. Özellikle açık ve temiz havada zaman geçirilmesi sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça yardımcıdır.

4) Hareketsiz kalmayın: Bilgisayar başında ve hareketsiz çok zaman geçirmeyin

5) Gereksiz ilaç kullanımından kaçının: Özellikle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının.

6) Düzenli egzersiz yapın: Hastalıktan korunmada ve engellemede egzersizin çok büyük bir önemi var. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, virüslerle ve bakterilerle savaşmayı sağlıyor.

7) Kendinizi aşırı derecede yormayın: Dinlenmek için kendinize zaman tanıyın.

8) Stresten uzak durun ya da stresi yönetmeye çalışın: Stresliyken vücut stresi yok edebilmek için maddeler üretir ve dengesini şaşırır ve immün sistemde çöküş meydana gelir. Bu nedenle stres dönemlerinde hepimiz daha sık hasta oluruz. Mesela uçuk çıkar.

9) Sevdiklerinizle bol vakit geçirin: Güçlü sosyal bağlar kurun

10) Pozitif düşünün: Olumlu olmak insanı bedenen ve duygusal olarak rahatlatır.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler