1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Van'a geldi
Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Van'a geldi

Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Van'a geldi

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verilen Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden tahliye edildikten sonra seçim yeri olan Van'a geldi.

A+A-
Bağımsız Van Milletvekili Aktaş, Gevaş ilçesi girişinde kalabalık bir grup partili tarafından zılgıtlar ve çiçeklerle karşılandı.Buradan konvoy eşliğinde il merkezine gelen Aktaş, Musa Anter Parkı önünde organize edilen mitinge katıldı. Kürtçe konuşan Aktaş, tahliye edilmesiyle ilgili duygularını dile getirdi.
 
Konuşmalar sonrası beraberindeki BDP Van Milletvekilleri Nazmi Gür, Özdal Üçer, Belediye Başkanı Bekir Kaya ve yöneticilerle parti il binasına geçen Aktaş, toplantı salonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bugünü tarihteki önemli günlerden biri olarak gördüğünü anlatan Aktaş, Türkiye'de son zamanlarda yargıda yaşananları zayıflık ve yetersizlik olarak gördüğünü, bunun da yargının çözüm sürecine cevap olamayışının en iyi göstergesi olduğunu söyledi.
 
Bir gazetecinin Mustafa Balbay'ın tahliyesi sonrası başvuruda bulunmasına rağmen serbest kalmamasıyla ilgili sorusuna Aktaş, "Türkiye'deki yargı tamamen siyasallaşmış, taraflı duruma düşmüştür. Dolayısıyla Türkiye'de adalete ilişkin yaklaşımların hepsi en minimum düzeye çekilmiştir. Bir avuç insanın dışında kamuoyunun adalete ilişkin duyguları zedelenmiştir. Balbay'ın durumundan sonra bizim bir aya yakın içeride geçirdiğimiz süre, tamamen hukuksuz, gayrı meşrudur. Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcı olmasına rağmen kararı tanımamaları, Özel Yetkili Mahkemeleri en iyi ifade edebilen örneklerden biridir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
 
- "Bugün ortaya çıkan kaos ve kriz ortamı bence hayırlara vesile olabilir"
 
Bir gazetecinin çözüm sürecinin olumlu sonuçlanmasına ilişkin sorusuna Aktaş, şöyle cevap verdi:
 
"Hepimizin umutları, beklentileri bu yönlüdür. Bu umutlarımızı sürekli büyütüyoruz. Bugün ortaya çıkan kaos ve kriz ortamı bence hayırlara vesile olabilir. Bu belki de Türkiye'nin kendi gerçeklerini daha iyi görebilmesi, demokratik ve kalıcı adımları atabilmesi, yasal düzenlemelerin bir an önce gerçekleşmesi, demokratik çözüm sürecinin kalıcı hale gelebilmesi için bir fırsattır. 27 yılını cezaevinde geçirmiş biri olarak, elbette yaşadığım bu acıları, halklarımızın özgürleşmesi, Türkiye ve Kürt halkının özgür geleceğine yönelik sürekli umutvar bir şekilde, bunu kine, düşmanlığa ve nefrete dönüştürmeden ama bana yapılanları da unutmadan yarınlara doğru, büyük ufuklara yol alacağız."
 
Aktaş'ın konuşması sonrası toplantı basına kapalı gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT