1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bağımsız doktorlar İmralı'ya gitmeli'
'Bağımsız doktorlar İmralı'ya gitmeli'

'Bağımsız doktorlar İmralı'ya gitmeli'

Diyarbakır'da bir araya gelen 11 ilin Tabipler Odası Başkanı, 'İmralı Adası'na bağımsız bir doktorlar heyetinin gönderilmesini istedi.

A+A-

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, Bitlis, Muş ve Adıyaman Tabipler Odası başkanları Diyarbakır'da düzenledikleri ortak basın toplantısında İmralı'da ağırlaştirilmiş hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın sağlık durumunu gündeme getirip, bağımsız bir doktorlar heyetinin İmralı'ya gitmesine izin verilmesini istedi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş, Kürt sorunun çözümünde ciddi aşamaların kaydedildiğini, ödenen ağır bedeller karşısında Türkiye halklarının da soruna yönelik barışçıl ve demokratik bir çözüm iradesini ortaya koyduğunu söyledi. Karadaş, Türkiye halkları savaş istememektedir. Bunun bir sonucu olarak demokratik mücadele perspektifi benimsenmiş, barış ve müzakere süreci başlatılmıştır. Tüm Türkiye hakları tarafından bu mücadele perspektifinin ve pratiğinin sayın Abdullah Öcalan tarafından ortaya konulduğunun, bu süreci ileri götürecek en önemli şahsın sayın Abdullah Öcalan olduğu bilinmektedir. Barış sürecinden bahsettiğimiz böyle bir dönemde, bu sürecin sekteye uğramaması ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi; sürecin, zihnen ve pratiken mimarı sayın Abdullah Öcalan'ın üstlendiği misyonu ve rolün farkında olmamızdan geçmektedir dedi.

Karadaş, Öcalan'ın sağlık durumunun kötü koşullar nedeniyle kötü etkilendiğini söyleyerek, şöyle dedi

Defalarca kamuoyuna sağlığı ile ilgili haberler yansımış, fakat bu noktada bir çözüm üretilmemiştir ve konu gündemini korumuştur. En son geçtiğimiz hafta İmralı Cezaevi'nde kardeşi ile görüşen sayın Öcalan, ciddi sağlık sorunlarının olduğu dille getirilmiş ve bağımsız bir doktor heyeti talep etmiştir. Sayın Öcalan'ın nefes darlığı çekmekte, ağzında yaralar çıkmakta, gün içerisinde gözlerinde yanmalarla birlikte, burnunda ve boğazında yanmalardan kaynaklı olarak ciddi sağlık sorunları olduğu ifade edilmektedir.Sağlık sorunlarının kronik bir hal aldığı uzun süredir bu şikayetleri dille getirmesinden anlaşılmaktadır.. Bu güne kadar her hangi bir sağlık kontrolünden geçmeyen sayın Abdullah Öcalan'ın yaşı da göz önünde tutulduğunda bağımsız doklar heyetine muayene sonrası heyetin uygun bulacağı tam teşekküllü bir hastanede kontrolden geçmesi gerekeceği açıktır. Normalde bütün tutuklulara tanınan hastaneye götürülme hakkı bu güne kadar bir kez olsun sayın Abdullah Öcalan'a tanınmamıştır. Sadece cezaevi imkanları ile yetinilmiştir. Normalde 65 yaşına gelmiş bir insanda her an ortaya çıkabilecek ciddi sağlık sorunları beklenilmekte ki bunların erken teşhis ve tedavisi de ancak tam teşekküllü bir hastane de yapılacak ileri tetkikler ile mümkün olabilmektedir.

Öcalan'ın sağlığının hükümetin sorumluluğu altında olduğunu söyleyen Karadaş, şunları söyledi Sağlık hakkı kapsamında, hastanın bu tür bir talepte bulunma hakkı vardır. Barış ve müzakere sürecin baş aktörü olarak iktidarın muhatabı olması, sürecin mimarı olması gereği de, sağlığı kat be kat önem kazanmaktadır. Türkiye halklarının, sürecin onurlu bir barışla son bulması noktasındaki beklentisi iktidarın sorumluluğunu ağırlaştırmaktadır. Demokratik çözüm ve barış sürecinin sağlığı sayın Öcalan'ın sağlığına bağlıdır. Hükümetin bu güne kadar pratik adım atmaması, sürecin aşamalarına karşı takındığı tutum, oluşan kaygıları giderme noktasında sessiz kaldığı düşünülünce. sayın Öcalan'ın sağlığı ve bunun önemi konusunda da algı yetmezliği yaşadığını düşündürmektedir.

Hükümet ve ilgili bakanlıklar derhal harekete geçmeli ve kamuoyunda oluşan kaygıları gidererek bağımsız bir doktorlar heyetince Sayın Öcalan'ın ziyareti sağlanmalıdır. Kürt halk önderi olarak Türkiye halklarının özgürleşmesi noktasında sayın Öcalan'ın çabaları görülmeli, sağlık hakkı gözetilmeli, tecrit koşulları kaldırılmalı, mevcut koşulları değiştirilerek barış sürecindeki rolünü sağlıklı bir şekilde oynaması sağlanmalıdır. Bu tarihi bir sorumluluktur. Bizler aşağıda imzası bulunan Tabip Odaları olarak da Ttb merkez konseyi ve DTK sağlık meclisinin Adalet Bakanlığı'na yaptıkları başvuruların bir an önce olumlu şekilde yanıtlanmasını talep ediyor. bağımsız doktorlar heyetini oluşturup Sayın Öcalan' ziyaret etmeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

HABERE YORUM KAT