1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bağbozumuyla kışa hazırlık başladı
Bağbozumuyla kışa hazırlık başladı

Bağbozumuyla kışa hazırlık başladı

Lice'de her sonbahar olduğu gibi bağbozumunun son aşamasında bağlardaki üzümler imece usulü toplanarak, pestil ve cevizli sucuk yapılarak, hem kışın tüketmek hem de satmak için toplanıyor.

A+A-

Kürdistan kışlarının vazgeçilmez çerezlerinden biri olan pestil ve cevizli sucuk yapımı için Diyarbakır'ın Lice ilçesinde de yurttaşlar kolları sıvadı.

Her sonbahar olduğu gibi bağlarındaki üzümleri toplayan Liceliler, topladıkları üzümlerle pestil için kullanılan şire olarak adlandırılan üzüm suyunu hazırlıyor. Toplanan üzümler şireye dönüştürülmek için "mahser" denilen havuzlara konularak insan gücüyle eziliyor ve hazırlanan şire kazana konularak yakılan ateşler üzerinde 2 saat kaynatılıyor. Kaynatılan şire süzülerek bulamaç kıvamında geldikten sonra ipe dizilmiş cevizler şireye batırılarak kuruması için iplere asılıyor. Pestil yapımı içinse bulamacı beze mala yardımıyla sürdükten sonra güneşte kurumaya bırakılıyor. 

Kıvamı tutturmak ustalık işi 


İmece usulü ile başlayan bağ bozumu ile pestil ve cevizli sucuk yapımı zahmetli bir iş olmasına rağmen geleneğe dönüştürülerek sürdürülüyor. Bu geleneğin sürdürücülerinden biri olan Balkaş ailesi de her sonbaharla birlikte pestil ve cevizli sucuk için kollarını sıvadı. Yaptıkları işin inceliklerini anlatan Habibe Balkaş, pestil için yapılan şirenin kirinin çıkması için şirenin kaynatıldığı kazanlara nahit taşı ve incir yaprağı kattıklarını belirtiyor.

Şire yapmanın pestilin en önemli işi olduğunu söyleyen Balkaş, kazan ateşin üzerindeyken dibinin tutmaması için uzun uzun karıştırdığını ifade ediyor. Balkaş, şirenin kıvamının tutturulmasının ustalık istediğine işaret ediyor. Kuruma işleminin ardından sucuk ve pestilin kışın tüketmek üzere kaldırıldığını dile getiren Balkaş, pestil ile cevizli sucuğun en çokta gelen misafirlere ikram edildiğini anlatıyor. 

Pekmez için un ilavesi 


Üzümlerle pestil ve sucuğun yanı sıra kahvaltılık olarak pekmez de yaptıklarını söyleyen Balkaş, pekmezin de pestil gibi üzüm şiresinden yapıldığını ancak pekmezin içine kaynatılırken un katılmadığını ve daha fazla kaynatıldığını anlatıyor. 
 
Pekmez doğal bir ilaç


Pekmezin doğal ilaç olduğunu dile getiren Balkaş, özellikle kış aylarında pekmezli yumurta veya içine ekmek doğrayıp tereyağında kaynatıp "babik" yaparak yenildiğini anlatıyor. 
 
Beyaz sucuk için şireye ayran ilavesi 


Geleneği sürdürdüklerini dile getiren Sema Balkaş ise beyaz sucuk da yaptıklarını ancak bunun için şirenin yarı ölçüsü oranında ayran ilave ettiklerini söylüyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler