1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Badem üreticisine akademik destek
Badem üreticisine akademik destek

Badem üreticisine akademik destek

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mikdat Şimşek, Diyarbakır ilinin Çınar ilçesinde bulunan Serla Toşhana Çiftliğinde 200 dekar kapama badem bahçesindeki üreticilere ve bahçe görevlilerine badem yetiştiricil

A+A-
Şimşek, yaptığı incelemede, kapama badem bahçesi için büyük yatırımlar yapılmasına karşın, dikim esnasında yeterli tozlayıcıların bulundurulmaması ve var olan tozlayıcıların düzenli şekilde dikim sistemine tabi tutulmamasından dolayı tozlanma, döllenme, çiçek dökümü, verim azlığı vb. sorunların oluşmasına yol açtığını belirtti.
 
Meyve türleri içinde en erken çiçek açanın badem olduğu ve bu türün baharın müjdecisi konumunda olduğunu,  erken çiçek açma özelliğinden dolayı ilkbahar geç donlarına yakalanma riskinin yüksek olduğu belirten Şimşek, badem için hastalık ve zararlılarıyla mücadelenin doğru bir şekilde yapılmasının yanında kültürel işlemlerin bilinçli bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.
 
En önemli ise aynı koşullarda tesis edilen Organik badem bahçesi ile geleneksel badem bahçesi karşılaştırıldığında, organik badem ağaçlarının olumsuz hava koşullarına karşı geleneksel badem ağaçlarına göre daha fazla dayanıklı olduğunu belirten Şimşek, elde edilen ürünün daha kaliteli olup yüksek fiyatla alıcı bulmasından dolayı, organik badem yetiştiriciliğinin bölgede yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu söyledi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT