1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bacasız fabrika bitti
Bacasız fabrika bitti

Bacasız fabrika bitti

Bir zamanlar üst ligleri sallayan doğu ve güneydoğu takımları şimdilerde alt liglerde sürünürken, genç kategorilerindeki liglere de katılamıyor.Diyarbakırspor,Siirtspor ve Mardinspor liglerde can çekişiyor.

A+A-

Bir zamanlar Türkiye profesyonel liglerinin değişmezleri arasında yer alan bölge kulüpleri şimdi maziyi mumla arıyor. 2 kez UEFA Kupası'na katılma başarısı gösteren Malatyaspor amatör lige kadar düşerken,2 kez Türkiye Kupası'nda yarı final oynayan,5 kez Süper Lig'e çıkan ve bu ligde 4'üncülüğü bulunan Diyarbakırspor, 3.Lig'den ihraç olma tehlikesi yaşıyor.

TARİHİ KULÜPLER YOK OLDU, OLUYOR

Bir zamanlar önemli transferlere imza atarak Süper Lig'e çıkan Siirtspor 3.Lig'de kıvranıyor,Mardinspor ve Adıyamanspor  ise komşuları Diyarbakırspor'la aynı kaderi paylaşıyor. Erzurumspor, Bingölspor, Cizrespor,Muşspor,Vanspor ve bir çok bölge kulübü tarihe karışırken,Gaziantepspor dışındaki diğer bölge kulüplerinin de yönetimsel hatalar ve ekonomik bataklık yüzünden kısa süre sonra aynı duruma geleceği konuşuluyor.

DEVLET BIRAKTI, BELEDİYELER İLGİSİZ

Bir zamanlar gençliği kontrol altında tutmak için bölge kulüplerine önemli maddi yardımlarda bulunarak yönetim olayına da doğrudan müdahale eden devlet bu politikadan vazgeçtiği için sporun üstünü çizerken,belediyelerin şehirlerin ana kulüplerine sırt çevirip kendi kurum kulüplerine ağırlık vermesi de bunda etkili oldu. Erzurumspor,Vanspor,Adıyamanspor,Diyarbakırspor, Malatyaspor gibi tarihi kulüpler sahipsiz bırakılırken,Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor,Erzurum Büyükşehir Belediyespor,Belediye Vanspor,Belediye Bingölspor,Adıyaman Belediyespor isimleri ön plana çıkarıldı.

AMATÖR VE GENÇLERDE DE YOKLAR !

Profesyonel liglerin yanı sıra gençlik liglerinde de aynı sorunları yaşayan bölge kulüpleri adeta can çekişiyor. Diyarbakırspor,Mardinspor ve Siirtspor başta olmak üzere bir çok bölge kulübü ;Diyarbakır'daki amatör ve genç liglerinin yanı sıra TFF tarafından organize edilen Gelişim Ligleri'ne de katılamadı. PFDK tarafından bu nedenlerle gelen cezalar yürek sızlatıyor.  PFDK, sorumluluklarını yerine getirmedikleri için kulüplere ceza yağdırırken, zaten borç batağı içinde olan ve sahipsiz bırakılan bölge kulüpleri bu nedenle kapanmaya doğru biraz daha fazla hız alıyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum